- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Alkolün Zararları Hakkında Çocuklarınızla Nasıl Konuşursunuz ?

Alkolün Zararları Hakkında Çocuklarınızla Nasıl Konuşursunuz ? sitemize 19 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ALKOLÜN ZARARLARI HAKKINDA ÇOCUKLARINIZLA NASIL KONUŞURSUNUZ?
🙂 Aileye öneriler
Çocuğunuz ilk kez bir arkadaşı ile dışarı çıkıyor ve arkadaşı araba kullanıyor. Anne baba olarak ona ne söylersiniz? Çocuğunuz bir arkadaş partisine giderken, bir arkadaşının alkol alma ve kendisine de teklif etme olasılığına karşı onu nasıl hazırlarsınız?

Ne söylersiniz?
Çocuklarınızı, bu tip durumlarla karşılaştıklarında akıllı seçimler yapabilmelerine hazırlamak çok önemlidir.
Günümüzde, gençler ailelerinden daha farklı bir dünya ile karşılaşıyorlar. Aile yaşamı daha farklı. Aileler ve çocuklar daha az birlikte vakit geçiriyorlar. Eskiye göre dikkat çekici teknolojik araçlar daha fazla kullanılıyor. Örneğin televizyon, video oyunları ve bilgisayar gibi. Ancak aile değerleri hiç bir zaman bu derece önemli ve iletişime açık olmamıştır. Çocuklarınızın alkol alımına ilişkin gerçekleri bilmeleri ve sizin deneyimlerinizden yararlanmaları gerekmektedir. Karşılaşacakları durumlarda sizin ve kendi değerlerini nasıl uygulayacaklarını bilmeleri önemlidir.
Bunları çocuklarınıza nasıl öğretirsiniz? Onlara alkol almamalarını nasıl söylersiniz? Onları alkol almaktan, alkollü araba kullanmaktan ya da alkollü bir sürücünün arabasına binmekten nasıl uzak tutabilirsiniz?
Konu Hakkında Konuşmayı Destekleyin

Bir çok aile, alkol hakkında çocuklarıyla konuşmanın en iyi zamanlamasının ergenlik döneminden önce olduğunun fakına varamazlar. Oysa ergenlerle konuşabilmek zaman zaman zor olabilmektedir. Bu nedenle, gençlerle alkol alımı hakkında konuşulacak en iyi zaman 9-11 yaşları arasındadır.
Hatırlanması geken önemli bir nokta da, çocuklara seminer ve konferanslar vermenin ya da tehditlerin, genç yaşta alkol alımını engellemede çare olmayacağıdır. Çocukları doğru yapmaya yönlendirmek, kanunları anlatmak ya da kurallarınızı hatırlatmaktan daha fazla şey gerektirmektedir.
Sorun hakkında karşılıklı, açık ve dürüst bir şekilde konuşmak, ailelerin paylaşabileceği en değerli hediyedir. Aile içi sohbetler, genç yaşta alkol kullanımını önleyen en önemli unsurdur ve çocuklarınızla bu sohbetlere başlamak için en iyi yer aile ortamıdır.
Aile Sohbetleri

Alkol alımına ilişkin aile içi sohbetler, bu zor konu hakkında anne-baba ve çocuklar arasında açık ve dürüst bir iletişimi desteklemektedir. Eğitim, aile terapisi ve alkol tedavisi alanında çalışan uzmanların önerilerinden çıkarılan aile rehberi, anne-babalara bu konu hakkında çocuklarıyla ne zaman ve nasıl konuşacaklarına ilişkin 6 öneri sunmaktadır.
Başa Dönün ^
AİLEYE ÖNERİLER

 İyi örnek olun.
Sorumlu bir yetişkin olarak çocuklarınıza iyi örnek olmanız, alkol kullanımı hakkında çocuklarınızla iletişim kurmada en önemli yoldur.
 Gerçekçi olun.
Çocuklarınıza alkol hakkında ki gerçekleri duygusal olmayan, doğrudan bir tavırla verin.
 Açık ve belirgin kurallar koyun.
Çocuklarınızla alkol hakkındaki düşünce ve inançlarınızı paylaşın ve açık anlaşılabilen kurallar koyun ve sonuçlarını belirleyin.
 Çocuklarınıza sorumluluk ve güven verin.
Çocuklarınızın öz-saygısını geliştirin, açık bir şekilde iletişim kurun, doğru karar verme becerilerini öğretin.
 Çocuklarınızın arkadaşlarını tanıyın.
Çocuklarınız üzerinde arkadaşlarının gücünün farkında olun.
 İhtiyaç duyduğunuzda yardım alın.
Eğer çocuğunuzun davranışında meydana gelen ani değişimleri alkol kullanımıyla ilişkili olduğunu düşünürseniz, hemen profesyonel yardım isteyin.
Başa Dönün ^

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :