- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Aile Terapisi Özel Notları

Aile Terapisi Özel Notları sitemize 19 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 1 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

AİLE TERAPİSİ ÖZEL NOTLARI:

 

Terapi Nasıl Yapılır:

 • İlk Seansta : Terapist veya danışman terapinin amacını, katılan üyelerin  (ana-baba ve gerekirse çocuklar)  sorumluluklarını (birbirlerini dinleme- göz iletişimi kurarak birbirlerine hitap etmeleri gibi) belirtir.Bu seansta grup bilinci üzerinde durulur. Grup suresince üyeler birbirleriyle acık ve dürüst bir iletişim içerisinde olmalı, sorunlara odaklanmalı, birbirlerini suçlamaktan kaçınmalıdırlar. Aile terapisine eslerin beraber katılması önerilir, seansların sıklığı sorunların içeriğine göre değişebilir. Terapide gizlilik esastır. Diğer bir deyişle terapist aile üyelerinden biri ile yapacağı görüşmeyi o üyenin izni olmadıkça diğerleri ile paylaşamaz.
 • Birbirlerini dinleme, göz iletişimi kurarak birbirlerine hitap etme, gizlilik ilkesine uyma terapi ortamında birbirleriyle açık ve dürüst bir iletişim içerisinde olmaları gibi bir iletişim ortamı hazırlanmalıdır.
 • Terapistin en önemli işlevlerinden biri de duygusal boşalımı sağlaması ve üyeler arasında var ise “bitirilmemiş isleri”  gündeme getirmesidir. Terapist aile üyelerinin birbirlerine karşı olan olumsuz tutum ve duygularını ifade etmeleri, birbirlerine karsı anlayış geliştirmelerine de yardımcı olur.
 • Önemli olan çekirdek aile değil, aile ile sürekli iletişim ve etkileşim halinde olan bireylerinde aile terapisinde bulunmasıdır. Aile tüm olarak ele alınır. Sorun bireysel değil ailenindir.
 • Terapist yönlendiricidir.
 • Terapinin hedefi: Aile içindeki bireyin değişimini değil  daha çok ailenin yapısını ve aile içindeki bireylerin birbirleriyle iletişim biçimlerini  değiştirmektir. Terapinin amacı aile üyelerinin davranışlarını daha olumlu kılmak, üyeler arasındaki iletişimi geliştirmek ve sorunlara kalıcı çözümler bulmak olduğu için, terapist bir takım teknikler kullanır.
 • Bireylerin gösterdiği belirtiler önemli değildir. Terapist aile bireyleri arasındaki ilişkileri ele alır. Aile üyeleri arasında daha fazla yakınlaşma, işbirliği ve duygusal paylaşım sağlanmış ise terapi amacına ulaşmış sayılır.
 • Aile Terapisi Ne Zaman yapılır : Varolan veya ortaya çıkan sorunlar aile sistemini etkiliyorsa, Hasta  ve terapist birlikte buna karar verirlerse, yani aile terapisini kabul ettiklerinde.

Günümüzde Bu Konuda 3 Büyük Yaklaşım vardır.

 • Psikodinamik yaklaşım
 • İletişimsel yaklaşım
 • Yapısal yaklaşım

 

 • Psikodinamik yaklaşım: Aile üyelerinin her birinin psikolojik yapısı ile ilgilenir. HER aile üyesinin kendisi ve ailenin diğer üyeleri hakkında içgoru ve anlayış kazanmasıyla sorunların giderileceğine inanır.
 • İletişimsel yaklaşımda ise, aile terapistleri, karşılıklı etkileşimin nasıl olduğu üzerine odaklanırlar. Tezleri, bütün davranışların iletişimsel olduğu ve de bu iletişim dilinde yönetme, otorite kurma ve karşılıklı ilişkinin varlığı  seklindedir… Onlara göre insan ilişkileri satranca benzer, kuralara vardır, kurallar hareketin düzenleyicisidir. Aileyi de bu bağlamda irdelerler.
 • Yapısal yaklaşımda, aile içindeki etkileşimin nerede olduğu üzerinde durulur. Yani, aile sisteminin sunduğu dinamiklere ve bu sistem içinde yer alan elementlere dikkat çekilir. Üç çocuk ve ebeveynlerden oluşan bir ailede ebeveynlerin alt sistemi ve çocukların alt sistemleri arasında bir sinir vardır

Esler Arası İletişim Problemleri:

 • Yapılan bir araştırmaya göre esler arasında sürekli ve ciddi sorun yaratan konular şöyledir:
 • Kadın kocasına boyun eğmek zorunda kalmaktadır. Oysa sağlıklı bir beraberlik eşit güçler arasında süregelen bir ilişkidir.
 • Evlilik surecinde koca karisinin kişiliğinin gelişimini engellemektedir. Oysa evlilik ilişkisi içinde her iki kişiliğinde gelişme ve değişme hakki vardır.Esler birbirlerine bu konuda destek olmalı ve birbirlerini değişim için teşvik etmelidirler.
 • Esler arasında duygu alışverişi çok azdır. Oysa, eslerin önce kendi duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmaları sonra da birbirlerine bunu ifade etmeleri gerekir.Siz kendinizi anlatamıyorsanız, kimse sizi anlamak zorunda değildir, unutmayınız.
 • Birikimler patlamaya yol açmaktadır. Bastırılan, içe atılan sorun ve kırgınlıklar, esler arasında sakince tartışılarak irdelenmediğinden, bir an geliyor ki, patlamalar, krizler kavgalar meydana geliyor. Oysa, sorunlarınızı biriktirmeden sıcağı sıcağına tartışmanız, birbirinizi anlayışla dinlemeniz, ortak bir çözüm yolunda uzlaşmanız, ilişkinizin niteliği acısından önemlidir.
 • Eslerden biri diğerini rahatsız edecek bir şekilde kıskanmaktadır. Kıskançlık tekelci bir anlayıştadır. Kıskanç kişi çoğu kez içindeki boşluğu ve bu boşluktaki aşağılık duygusunu örtmeye çalışmaktadır. Kıskançlık, buyurganlığın çok belirgin bir biçimi olup, her zaman psikolojik bir zayıflık işaretidir. Oysa, esinizi kıskanmak yerine ona güvenip onunla gurur duymalısınız. Unutmayın diktatörleri kimse sevmez.
 • Eslerden biri diğerini aldatmaktadır. Evlilikte ihanet, birlikteliği onarılmaz biçimde zedeler. İhaneti affettiğini söyleyen esler, gerçekte bunu başaramamakta, içlerine atmakta, farkında olmadan karsı tarafa kinleşmektedir. İhanetin söz konusu olduğu evlilikler zoraki beraberliklere dönüşür ve zamanla da biter

 

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :