- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Aile İçi Şiddet

Aile İçi Şiddet sitemize 24 Nisan 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

AİLE İÇİ ŞİDDET

Aslı Alpa

ARALIK 1994 – YÖRET POSTASI 6

Aile içi şiddet konusunda 26 Şubat 1994 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde Psikoloji Derneği tarafından bir panel düzenlendi. Klinik Psikolog Miryam Erkohen ve Feride Yıldırım’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, ihmal ve istismar kavramları altında duygusal ezim, cinsel istismar, duygusal ve psikolojik yoksunluk, fiziki saldırılar ve bunların karışımından oluşan birleşik kategoriler ele alındı.

Çocuğun gereksinimlerine saygı gösterilmediği, çocuktan beklenenlerin onun yaşına ve gelişimine uygun olmadığı aile ortamlarında olumsuz koşullarda yetişen çocuk, ihmal ve istismara açıktır. Yetişkin ile çocuk arasındaki olumsuz ilişki çocuğun öğrenmeye yönelik keşiflerini engelleyebilir. Çocuğun kabul edilen davranışları kabul edilmeyenlerden ayırt edememesi, tutarsız davranışlar sergilemesine yol açabilir.

Çocukta görülebilecek kötü sonuçlar arasında ani iştah ve uyku değişiklikleri, içe kapanma, uyumsuzluk, okul başarısında ani düşüşler, büyümeme sendromu, aşırı utangaçlık veya seks konusunda aşırı eğilimler olabilir. Böyle bir çocuğun ileride kendi çocuklarını da istismar edebileceği, benlik saygısı düşük, suçluluk duyan ve hayattan zevk almayan bir yetişkin olabileceği düşünülebilir.

Panelde ayrıca eşlerin birbirine uyguladığı fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik şiddetin çocuğu olumsuz etkilediği belirtildi. Eşlerin bu olumsuzluklarına rağmen ilişkilerini sürdürmelerinin ekonomik, sosyal ve kişisel nedenlerle açıklanabileceği anlatıldı.

Aile içi şiddet konusunda İstanbul’da Mor Çatı evlerine yapılan 550 başvurudan toplanan istatistik bilgilere göre; ortalama başvuru yaşı 30.4’ü; başvuran kadınların % 76.4’ü medeni nikahlı; % 32.4’ü ilk, % 19’u orta, % 28’i lise mezunu; % 67’si ev kadınıdır. % 87.6’sı fiziksel, % 60’ı duygusal şiddete maruz kaldıklarını belirtmişlerdir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İlgili Terimler :