- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

8 Nörogelişimsel Alan

8 Nörogelişimsel Alan sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

8 Nörogelişimsel Alan

Dikkat sistemi: Dikkat öğrenmenin ilk adımıdır. Size sunulan bilgiyi öğrenebilmeniz için önce dikkatinizi vermeniz gerekir. Dolayısıyla dikkat eksikliği olan çocuklar öğrenme sürecinde daha ilk adımdan kaybedeler.

Hafıza sistemi: Dikkat ettiğimiz, algıladığımız ve sonrasında yorumlandırdığımız bilgileri kaydetmemiz gerekir. Hafıza bu kayıttan sorumludur.

Dil sistemi: Akademik ve sosyal alanda belki de en önemli beceridir. Kendini yazılı ve sözel olarak doğru ifade etme, okuduğunu anlama ve kelime hazinesinin zenginliği ile değerlendirilir.

Düzenleme sistemi: Mekânsal düzenleme, yer ve yön kavramları, görsel yaratıcılık, görsel organizasyon becerilerinden oluşur. Sanatsal alanlarla ilişkilidir. Okulda çok gerekli diyeceğimiz becerilerden değildir. Ardışık düzenleme ise okulda oldukça gerekli olan bir alandır. Sıralı yapılan her iş için bu beceri gereklidir. Problem çözerken işlemlerin sırası, okuduğunu anlatırken olayların sırası vs. Zaman yönetiminden yine ardışık düzenleme sistemi sorumludur.

Sosyal düşünme sistemi: Sosyal ilişkilerin kalitesini ile ilişkilidir. İlişkiyi başlatma, sürdürme, kendini satma ve politik olma becerilerini gösterir. İş ve sosyal hayattın olmazsa olmazlarındadır.

Motor sistem: Beynimiz ile kaslarımız arasındaki ilişkiyi organize eder. İnce motor ve kaba motor olarak ikiye ayrılır. İnce motor, küçük el kaslarının yönetimi olduğu için okulda daha önemli bir beceridir. Kaba motor ise büyük vücut hareketleridir: atlama, zıplama, koşma, top oyunları vs. Sporda başarılı olma ile doğrudan ilişkilidir.

Yüksek düşünme sistemi: Okulda en gerekli olan becerilerden biridir. Elinde var olan bilgiler ile problem çözme, kurallara göre düşünme, yorumlama, eleştirel bakabilme ve bilişsel yaratıcılığı temsil eder.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :