Çamaşır Al

ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Psiko-Gündem > Rehber Öğretmen Norm Kadro Sorunu

Rehber Öğretmen Norm Kadro Sorunu
Eklenme Tarihi : 13 Oca 2013 20:43
Okunma Sayısı : 488 defa okundu
Kategori: : Psiko-Gündem

Türkiye’ deki Psikolojik Danışmanların en büyük ve güçlü mesleki örgütlenmesi olan Türk PDR Derneği, uzun zamandan bu yana devam eden Rehber Öğretmenlerin Norm durumlarına ilişkin 07.01.2013′ de Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kurumlarına Rehber Öğretmen Normu konulu bir yazı göndermiştir. Yazıyı haber ekinde bilginize sunuyoruz. Bir çok mağduriyete sebeb olmuş ve önüne geçilmediği taktirde yeni mağduriyetler yaratacak uygulama hakkında girişimlerinden ötürü Türk PDR Derneği’ ne teşekkür ederiz.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI‘ na
Eğitim sistemimizde 6287 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile birlikte zorunlu eğitim 4+4+4 olarak kademelendirilerek yapısal bir değişikliğe uğramıştır. Bu yapısal değişiklik eğitim sistemimizdeki birçok dinamiğin gözden geçirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu zorunluluklardan birisi de okullarda psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerini yürüten rehber öğretmenlere/psikolojik danışmanlara ilişkin norm kadro mevzuatıdır.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükmüne göre;”İlköğretim kurumlarından öğrenci sayısı 250 ve daha fazla olanların her birine 1, 500 ve 500’ün katlarına ulaşması halinde her defasında 1 rehber öğretmen norm kadrosu daha ekleneceği” belirtilmektedir.

Eğitim sistemimizdeki 4+4+4 ile birlikte ilköğretim okulları ilkokul ve ortaokul olarak iki kademeye dönüştürüldüğünden her bir kademedeki okullardan önemli bir kısmının öğrenci sayısı 250’nin altına düştüğü için, bu okullardaki rehber öğretmenler norm kadro fazlası durumuna düşmüşlerdir.

Varolan Norm Kadro Yönetmeliği ilköğretim okullarını kapsadığı için aslında ilkokul ve ortaokula yönelik norm kadro tanımsız kalmış ve hukuksuz bir durum ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte bu durumdaki ilkokul veya ortaokullarda rehber öğretmenler norm kadro fazlası olarak değerlendirilerek, başka okullara atanmaları durumuyla karşı karşıya kalmışlardır.

Okullarımızdaki psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri, gelişimsel rehberlik esasına göre hazırlanarak Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 02.08.2006 tarihinde 329 Sayılı Kararıyla kabul etmiş olduğu “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sınıf Rehberlik Programı”na göre yürütülmektedir.

Gelişimsel rehberlik esasına göre sürdürülmesine rağmen birçok okuldaki rehber öğretmenin norm kadro fazlası olarak başka okullara atanmaları durumunda ortaya çıkacak sonuçlar şunlardır:
1) Daha önce 250 öğrencisi olduğu için bir rehber öğretmen koşulunu sağlayan birçok ilkokul ve ortaokulun, yeni durumla birlikte bu koşulu sağlayamadığı için psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinden mahrum kalmaları anlamına gelecektir.
2) Gelişimsel yaklaşım ilkesi gereği olarak eğitimin en alt kademesinden itibaren hizmetlerin başlanarak sürdürülmesi gerekirken, ilkokul ve ortaokullarımızdan birçoğunda bu hizmet kesintiye uğrayacaktır.
Derneğimiz 1989 yılında kurulmuş, 3000’i aşan üyesi ve 15 şubesi ile psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri alanında çalışan meslek elemanları ile bu alana meslek elemanı yetiştiren akademisyenlerin üye olduğu mesleki bir dernektir.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak önerimiz;
1) İlköğretim okulları için 250 öğrenciye 1 olan rehber öğretmen normunun, liselerde olduğu gibi, ilkokul ve ortaokullarda da 150 öğrenciye bir rehber öğretmen olması.
2) Bu şekilde değişikliğe rağmen norm kadro koşulunu sağlayamayan okullardan, aynı binada veya bahçede eğitim öğretime devam edenlerin normunun bu iki okulun toplam öğrenci sayısına göre belirlenmesi.

Bakanlığımızın ilgili birimleriyle bugüne kadar sürdürdüğümüz işbirliğine dayalı olarak ilkokul ve ortaokullarda rehber öğretmen normuna ilişkin mevzuatın ivedilikle gözden geçirilerek önerdiğimiz değişikliklerin gerçekleştirilmesini saygılarımızla arz ederiz.

Prof. Dr. Tuncay ERGENE
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Genel Başkanı

Dağıtım:
Gereği:
1) Milli Eğitim Bakanı
2) Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı
3) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü
Bilgi:
1) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
2) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

PSiKoDeSTeK.NeT 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
1,981 saniyede 501 sorgu yapıldı.