- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sınıf İçi İletişimde Öğretmenin İsteklerini Önceden Belirtmesinin Önemi

Sınıf İçi İletişimde Öğretmenin İsteklerini Önceden Belirtmesinin Önemi sitemize 11 Nisan 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

SINIF İÇİ DİSİPLİNDE ÖĞRETMENİN İSTEKLERİNİ ÖNCEDEN BELİRTMESİNİN ÖNEMİ  

Karşılıklı ilişkilerde istek,ve kuralların açık bir biçimde ortaya konulması iletişimi kolaylaştırır. Öğretmenin öğrencileri ile karşılaştığı ilk gün kendisinin ders işleyiş yöntemi, ilkeleri, önem verdiği değerler ve değerlendirmede temel aldığı ölçütler hakkında öğrencileri bilgilendirmesi, öğrencilerin öğretmenleri ile kuracakları ilişkide nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda görüş edinmelerine olanak sağlar. Bu yapılmazsa, öğretmen ve öğrenci arasında yaşanabilecek olumsuz deneyimler iletişimin zedelenmesine ve öğrencinin daha önceden bilgisi dışında olan ancak öğretmenin önem verdiği kuralların bozularak yeniden düzenlenmesi için zaman ve enerji kaybına neden olur. Öğretmen-öğrenci arasında başlayan iletişimin sağlıklı bir biçimde ilerleyebilmesi için ilk tanışma ve kuralların belirlenmesinin önemi açıktır. Bu amaçtan hareketle öğretmenlerin istek ve beklentilerini öğrencilerine iletebilmesinde örnek olabilecek bir form aşağıda sunulmuştur. Bu formda sadece ana başlıklar ve örnekleri verilmiştir. Kendi beklenti, istek ve kurallarınız doğrultusunda bu formu yeniden yapılandırabilirsiniz.

ÖRNEK TANIŞMA FORMU

 

Merhaba. Önümüzdeki sekiz ay içersinde siz ve ben haftada ……… kez ve ……… saat birlikte olacağız. Şu anda ben sizleri tanımıyorum. Siz de beni fazla tanımıyorsunuz. Bütün bir yıl neler yapacağımızı konuşmadan önce isterseniz kendimi tanıtayım. Ben ………………………….. . Üretkenliği hızlandırmak ve yararlı bir yıl geçirebilmek için gelin işbirliği içerisinde çalışmalarımızı programlayalım. Eğer belirli noktalarda anlaşıp işbirliğini sağlayabilirsek başarıya ulaşabiliriz.

Ders öğretmeniniz olarak, bu dersi birlikte öğrenmenizi kolaylaştıracak yöntemlerin, araç ve gereçlerin neler olacağını açıklamanın sizlere yararlı olacağını düşünüyorum. Beklentilerimizin açıkça ortaya konulması, sağlıklı iletişim kurabilmemizi ve sizlerin bu dersi daha zevkli öğrenmenizi sağlayacaktır.

Sizden beklediklerim :

  • Yanınızda bulunmasını istediğim araç-gereçler

  1. Malzemeler

Kalem, dolmakalem…..

  1. Kurallar ve Ölçütler

Derse giriş-çıkış saatleri

Ders araç-gereçleri ile ilgili beklentileriniz…

  1. Derse Devam

Yıl  içerisinde  yapacağımız  çalışmalar  bir  plan  içerisinde  devam  edecektir.

Bu  planın sağlıklı yürütülebilmesi için benim derse devamım kadar, sizin de dersi düzenli takip etmeniz gerekmektedir.

Dersi öğrenmenizde derse katılımınızın ve devam etmenizin gerekli olduğu inancındayım.

Bazen acil durumlar olabileceğinin de farkındayım. Ancak ders programınızı, dersle ilgili yapmanız gerekenleri ve özel programınızı uygun bir biçimde ayarlamanız gerektiğini düşünüyorum.

Devamsızlığın başarınız üzerinde çok olumsuz etkisi olacağına inanıyorum.

  1. Planlama

Değerlendirmelerimi okulun politikasına uygun olarak yapacağım. (Özellikle açıklanacak bir konu varsa açıklayınız).

Öğretmenin kişisel istekleri :

Ödevler vb…

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İlgili Terimler :