- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sevgi Kupası İlkesini Uygulama

Sevgi Kupası İlkesini Uygulama sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

SEVGİ KUPASI İLKESİNİ UYGULAMA

 

Disiplin Problemlerini Önlemede Yaratıcı Bir Yaklaşım

Bir Çocuğun Sağlıklı Gelişimi İçin Sevgi Zorunludur

 

Sevgi olumsuz bir davranışı olumlu bir davranışa dönüştürmek için de önemlidir. Aslında, sevgi bazen disiplinden daha etkili bir davranış biçimidir.

Bunun nedenini Sevgi Kupası İlkesi açıklar. Çocuğunuz kupa gibidir. Taşacak kadar doldurulduğunda çevresindekilere verebilecek kadar çok sevgi vardır, başkalarına karşı sevgi dolu olabilir ve onlara karşı daha uyumlu olur. Çocuklar sevgiyi ilgi ile denk tutarlar. Bu yüzden çocuğunuz kendinde sevgi boşluğu hissedince, kendisini ilgi çekerek doldurmaya çalışır ve bu ilgi çekme çabası sık sık kötü davranışlarla sonuçlanır. Anne-baba ise bu davranışların cezalandırılması gerektiğini düşünürler. Ancak çocuğunuzun huysuzluğunun nedeni boşalmış olan sevgi kupası ise, cezalandırma etkisiz kalacaktır. Öncelikle onun sevgiye olan ihtiyacı giderilmelidir.

Aşağıdaki öykü “Sevgi Kupası” ilkesi nasıl çalıştığını açıklar.

6 yaşındaki Sarah için gün çok kötü geçiyordu. Sızlanarak gidip küçük kız kardeşi Anita’yı itti ve en sevdiği bebeğini elinden aldı. Sonunda anne daha fazla dayanamadı ve “Sarah’a sana neler oluyor? Kendine gelip kardeşine karşı nazik olsan iyi olur” dedi. Sarah bu duruma aldırış etmeden, kardeşine kötü sözler söylemeye devam etti. Dinlenme saati geldiğinde annesi Sarah’a söylediği kötü sözlerin onu çok üzdüğünü söyledi. Bu Sarah’ı daha da öfkelendirdi. “Kardeşimi benden daha çok seviyorsun” dedi ve üzgün bir şekilde uykuya daldı.

Ertesi sabah kalktığında tersliği hala üzerindeydi. Annesi saçlarını taramaya çalışırken mızmızlandı. Bu kızın nesi vardı? Acaba bu hali O’na olan ilgi eksikliğinden mi kaynaklanıyordu? Annesi “sanırım sorununun ne olduğunu biliyorum” dedi. Kızını dizine oturtturdu, sarıldı, öptü ve onlar için ne kadar önemli olduğunu söyledi. Sarah şaşırmıştı, ama açıkçası bu ilgiden hoşnut kalmıştı. Tam tersini hak ettiğinin farkındaydı.

Bir kaç dakika sonra annesi Sarah’a kupasının dolup dolmadığını sordu. Sarah göğsünü gererek “Hayır ama burama kadar geldi.” dedi. Annesi O’ nu tekrar kucakladı sevgiyle okşadı sonra sordu “Şimdi oldu mu?” Sarah “Hayır ama çeneme kadar geldi” dedi. Annesi sarılarak “Bakalım taşırabilecek miyiz?” dedi. Sonunda Sarah yüzünde kocaman bir gülümseme ile dolup taştığını söyledi. Annesi “Güzel madem bu kadar çok sevgin var neden birazını kardeşine vermiyorsun? dedi. Sarah “oh hayır Anita beni reddeder” dedi. Annesi Sarah’ı yüreklendirdi ve Sarah çekine çekine kardeşinin yanına gitti. “Anita seni seviyorum” dedi ve sarıldı, kardeşi de ona sıkıca sarıldı. Sonra birlikte kahvaltı masasına doğru ilerlediler.

Fakat öykü burada bitmiyordu. Birkaç hafta sonra bu kez annenin tersliği üzerindeydi. Kızlara karşı sertçe konuşuyor ve söyleniyordu. Bir süre sonra Sarah “Anne sanırım sorununun ne olduğunu biliyorum, senin sevgi kupan boşalmış” diyerek annesinin boynuna sarıldı ve öptü. Annesinin sevgi kupası dolup taştı ve anne yine o eski mutlu kişiliğine büründü.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :