- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Olumsuz Davranışlar Nasıl Ele Alınmalıdır

Olumsuz Davranışlar Nasıl Ele Alınmalıdır sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

OLUMSUZ DAVRANIŞLAR NASIL ELE ALINMALIDIR ?

I. AŞAMA

Olumsuz Davranış Biçimi: Sınıf içi ölçütlerin bozulması, küfür, derse gecikme, isyankar tutum ve davranışlar, sınıfı engelleme türündeki davranışlar hafif disiplin sorunları olarak ele alınmaktadır.

Tutum: Yukarıda belirtilen hafif disiplin sorunları ile karşılaşıldığında olumsuz davranışın değerlendirilmesine ilişkin tutumlar dört basamakta ele alınabilir.

1. İlk Görüşme: İlk görüşmeyi yapma hakkı ve sorumluluğu çatışma yaşayan her iki tarafa aittir.Öğretmen ile öğrencinin, rahat bir ortamda, olumsuz davranışla ilgili ilk görüşmeyi yapması, rahatsızlık yaratan davranışın ortadan kalkmasına yönelik karşılıklı çözümler üretilmesi ve birbirlerine nasıl davranmaları gerektiği konusunda anlaşmaya çalışmaları gerekir. Yapılan bu görüşme ilgili tutanağa kaydedilmelidir.

2. Görüşme: Olumsuz davranışın devamı durumunda sırası ile Şube Rehber Öğretmeni, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Uzmanı ve ilgili Müdür Yardımcısı ile konuyu paylaşma ve öneri alma süreci başlatılır.

3. Aile İle Görüşme: Öğrencinin sergilediği ve eğitim-öğretim ortamını bozan olumsuz davranışı aile ile paylaşılır. Aile öğrencinin olumsuz davranışı ile ilgili bilgilendirilerek soruna ortak olmaya davet edilir. Bunlar ilgili tutanağa kaydedilir.

4. Öğrenci ile Anlaşma Yapılması: Her aşamadaki görüşmeler sonunda olası çözüm yolları tartışılır. Uygulanmasına karar verilen çözüm yolu üzerinde karşılıklı olarak anlaşmaya varıldıktan sonra bu öğrenci tarafından yazıya dökülür ve yine karşılıklı olarak imzalanır.
NOT: Bu basamaklarda, öğrenci ya da aile yapılacak görüşmelerde gerek duyulursa, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezi’nden yardım istenebilir.
II. AŞAMA
Bu aşamada yapılan tüm görüşmeler sonucu varılan anlaşma kurallarına öğrenci uymayıp olumsuz davranışlarını sürdürürse, okul yönetimi devreye girer.
III. AŞAMA
II. aşamadan itibaren Okul Müdürü olumlu disiplin yönetmeliği doğrultusunda çalışmalarını başlatır. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Uzmanı, öğrencinin sorun olan davranış örüntüsünü değiştirmeye yönelik gerekli psikolojik yardımı sürdürür.
Okul yönetimi de olumsuz davranışın türüne ve şiddetine göre ilgili yönetmeliğe göre hareket eder. Diğer bir deyişle, öğrenci bir birey olarak kendi davranışlarının sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Okul disiplin yönetmeliği gerekleri uygulanır, sorun davranış bu yönetmelik çerçevesinde değerlendirilir. Ancak bunun yanı sıra öğrenciye, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Uzmanı tarafından psikolojik yardım sürdürülür.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :