- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Okul Rehberlik Servisleri Tarafından Kullanılan Basılı Malzeme İle İlgili Açıklamalar

Okul Rehberlik Servisleri Tarafından Kullanılan Basılı Malzeme İle İlgili Açıklamalar sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

OKUL REHBERLİK SERVİSLERİ TARAFINDAN KULLANILAN BASILI MALZEME İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

 

 

1- ÖĞRENCİ TANIMA FİŞİ:

Bu fiş okulların ihtiyaçlarına göre rehber öğretmenler tarafından geliştirilmesi uygun görülmüş olup, formla ilgili standardizasyon çalışmaları devam etmektedir.

2- DANIŞAN KAYIT FORMU:

            Okul Rehberlik Servisine başvuran ve danışmaya alınan öğrencilerin/kişilerin bilgilerinin tutulduğu form. Danışan kayıt formunda bulunan (A) bölümü ilk görüşmede doldurulacak olup (B) bölümü tüm görüşmeler bitirildikten sonra doldurulacaktır.

 

 

3- DANIŞMA DEĞERLENDİRME FORMU:

            Her danışma sonrasında danışma özetlerinin tutulduğu form.

4- AİLE GÖRÜŞME FORMU

            Aile ilk görüşmeye geldiğinde çocuğuyla ilgili soruların sorulacağı ve genel bilgilerinin (aile, sosyo-ekonomik durum, aile içi iletişim, gelişim, sağlık, problem davranışlar vb.) işlendiği form. Form içerisinde bulunan tüm bilgilerin doldurulması zorunlu olmayıp; danışmanın konusuna bağlı olan bilgilerin doldurulması yapılacaktır.( Bu form bir oturumda doldurulması zorunlu olan bir form değildir.)

 

 

5- ÖĞRENCİ GÖRÜŞME FORMU:

            Öğrencinin ilk görüşmeye geldiğinde gelme konusu ile ilgili soruların sorulacağı ve genel bilgilerinin (aile, sağlık, arkadaşlık, sosyal faaliyet vb.) işlendiği form. Form içerisinde bulunan tüm bilgilerin doldurulması zorunlu olmayıp; danışmanın konusuna bağlı olan bilgilerin doldurulması yapılacaktır.( Bu form bir oturumda doldurulması zorunlu olan bir form değildir.)

6- PSİKOLOJİK DESTEK İÇİN GÖNDERME ÖNCESİ BİLGİ FORMU:

            Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine görüşme ya da psikolojik danışma yapılmak üzere  okul rehberlik servisleri tarafından gönderilecek öğrencilerin durumları ile ilgili ön bilgiler sınıf rehber öğretmeni/sınıf öğretmeni tarafından işlenecektir. Daha sonra okul rehberlik servisi tarafından yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler ve (varsa) öğrenciyle ilgili tıbbi tanı sonuçlarıyla ilgili fotokopiler resmi yazı ile birlikte il/ilçe Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne gönderilecektir. Bu formun bir nüshası rehberlik servisinde kalacak olup form kapalı zarf içerisinde ve resmi yazı ile birlikte gönderilecektir.

7- GÖNDERME ÖNCESİ BİLGİ FORMU ( ÖZEL EĞİTİM AMACIYLA):

            Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine incelenmek üzere gönderilen öğrencilerin Fiziksel, Duygusal, Bilişsel,Sosyal gelişimleri ile ilgili ön bilgiler sınıf rehber öğretmeni/sınıf öğretmeni tarafından işlenecektir. Daha sonra okul rehberlik servisi tarafından yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler ve varsa öğrenciyle ilgili tıbbi tanı sonuçları fotokopileri resmi yazı ile birlikte il/ilçe Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne gönderilecektir. Bu formun bir nüshası rehberlik servisinde kalacak olup form kapalı zarf içerisinde ve resmi yazı ile birlikte gönderilecektir.

            8- VELİ BİLGİ FORMU:

            Bu form öğrenci velileri hakkında bilgi edinmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu formlar sınıf veli toplantılarında dağıtılarak da doldurulması sağlanabilir.

            9- VELİ OKUL DEĞERLENDİRME FORMU:

            Velilerin okul yönetimi, işleyişi, fiziki yapısı, öğretmenlerden beklentileri, eğitim-öğretim durumu, sosyal faaliyetler vb. konular hakkında düşüncelerini, yorum ve eleştirilerini almak üzere hazırlanmıştır. Form farklı zamanlarda veli toplantılarında uygulanabilir. Formun tüm veliler tarafından doldurulması zorunlu olmayıp örneklem grubu alınarak doldurulması sağlanabilir.

            10- ÖĞRENCİ İZLEME FORMU:

            Danışmaya alınmış öğrencinin danışma sonrasında ilgili bölüm tarafından izlemesi yapılan ve farklı kişilerden alınan bilgilerin aktarıldığı form.

            11- OKUL REHBERLİK SERVİSİ DOSYA SİSTEMİ:

            Okul rehberlik servisleri dosyalama sistemi. (Bu dosya sistemi okul rehberlik servisleri tarafından açılması gereken klasör ve alt dosyalar hakkında bilgi vermektedir.)

            12- KAYNAŞTIRMA ÖĞRENCİSİ BİLGİ FORMU:

            Okulda bulunan kaynaştırma öğrencileri hakkında genel bilgilerin toplanacağı form. Bu formlarla ilgili bilgiler RAM’lar tarafından ihtiyaç olduğu durumlarda istenilecektir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :