- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Okul Öncesi Dönemde Disiplin

Okul Öncesi Dönemde Disiplin sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE DİSİPLİN

Okul öncesi dönem, çocuğun ev ortamından  çıkıp, dış dünyaya açıldığı ilk dönemdir. Bu dönem, çocukların aile içindeki kuralların yanı sıra okul ortamı içerisinde de çeşitli kurallarla karşılaştığı ilk dönemdir.

Okul çağına gelmeden önce çocukların yaşamında  yetişkinlerin aile ortamı ve toplumsal çevrenin disiplin tutumu  ve anlayışı etkili bir rol oynar. Çocuğun büyüdüğü ortamda  kazandığı değerleri onun kendi iç denetimini sağlamasında  yol göstericidir.

 

DİSİPLİN NEDEN GEREKLİDİR?

Çocuğun yaşamının ilk yıllarında  kuralların konması çok önemlidir.

  • Disiplin, çocuğu karşılaşacağı risklere ve kendi tedbirsizliklerine karşı korur.

Çocuk bu yaşlarda fiziksel ve duygusal olarak çok kolay zarar görebilir. Bu yıllar çocuğun çevresini ve çevresinde yaşananları tanımasında ve değerlendirmesinde önemli yıllardır.

  • Disiplin, çocukta özdenetiminin kazanılması ile paralel bir kavramdır. Özdenetimin kazanılması, çocuğun kendisi ve çevresi ile barışık bir biçimde  yaşamasına olanak sağlar. Böylece, çocuk kendisine ve yaşamındaki bazı alanlara getirilen düzenleme ve kurallara karşı geliştirdiği tepkileri  özdenetimi yoluyla algılamaya başlar.

  • Çocuklara, değişik ortamlarda başa çıkamadıkları davranışlar karşısında neler yapabileceklerine ilişkin beceriler kazandırılabilirse, onlar da tepkilerini saldırgan ve olumsuz davranışlar sergileyerek ifade etmeyebilirler.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :