- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Okul Gelişim Planı Hazırlama

Okul Gelişim Planı Hazırlama sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İÇİNDEKİLER

 

OKUL GELİŞİM PLANI HAZIRLAMA

Okul Gelişim Planı, okulun mevcut durumu ve hedeflenen gelecekteki durumu ile ilgili olarak ihtiyaç duyulan bilgileri organize eder, okulun kısa ve uzun vadeli gelişim hedeflerini tanıtır, gelişimde öncelik taşıyan çalışmaları ve hedeflere ne zaman ulaşılacağını Ortaya koyar.

Bu özellikleri ile Okul Gelişim Planı, okulun mevcut durumu ve gelecekte ulaşmak istediği durum ile ilgili bilgileri düzenleyen bir plandır. Okul Gelişim Yönetim Ekibi tarafından Çalışma Planlan esas alınarak hazırlanır.

Okul Gelişim Planı, yeni öğretim yılının başında uygulamaya girebilecek şekilde hazırlanır. Okul Gelişim Süreci’nin ilgili basamaklarının tamamlanarak öğretim yılının başında Okul Gelişim Planı’nın uygulamaya girebilmesi için yapılacak çalışmalar bir önceki öğretim yılının “Mart” ayı içerisinde başlar. Öğretim yılının sonunda yapılan değerlendirme sonuçları esas alınarak hazırlanacak Okul Gelişim Roporu’nun yazımı jle sona erer.

OGYE, EK-l’de yer alan plan formatını kullanarak Okul Gelişim Planı’m hazırlayacaktır.

Okul Gelişim Planı’nın İşlevi

Okul Gelişim Planı’nın işlevi üç temel konudadır.

* Gelişimi yönetir,

* Sorumlukları paylaştırır,

* Kaynakların kullanımına açıklık kazandırıp verimliliği artırır.

*Gelişimi Yönetir: Çağımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek özellikte insanların yetiştirilebilmesi için okulların sürekli bir gelişim göstermesi gereklidir. Gelişim ancak planlı bir şekilde sürdürüldüğünde süreklilik gösterir. Okul Gelişim Planı bu amaca yönelik olarak kullanılacak bir araçtır.

Okul Gelişim Planı ile okullar kendi bünyelerinde hem fiziki kaynaklarını hem de insan kaynaklarını nasıl geliştirip bunları nasıl kullanacaklarını planladıkları için ve bunları planlamaları doğrultusunda gerçekleştirecekleri için sürekli gelişim sağlanacaktır. Bu özellikleri ile Okul Gelişim Planı okulun sürekli gelişimini yönetmektedir.

*Sorumlukları Paylaştırır: Sürekli gelişimde, okul toplumunu oluşturan bireylerin tamamının sorumluluğu vardır ve bu sorumluluk ancak paylaşıldığında okul bütünüyle bir gelişim gösterebilir. O halde, planlama aşamasından, uygulama ve değerlendirme aşamasına kadar gelişim sürecinin bütün basamaklarında sorumluklar paylaşılmalıdır. Okul Gelişim Planı’nın hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilip düzeltilmesi çalışmalarını içine alan “Okul Gelişim Süreci Basamakları” sorumlulukların paylaştırılmasında sistematik bir yaklaşımdır.

*Kaynakların Kullanımına Açıklık Kazandırıp Verimliliği Artırır: Okul Gelişim Planı ile okulun kaynakları önceden belirlenip ve ihtiyaç analizi ile ortaya çıkan ihtiyaçlara yönelik olarak kullanımı planlanacağı ve yapılan planlama doğrultusunda beklenen yararın sağlanıp sağlanmadığına göre yeni düzenlemeler yapılacağı için kaynakların kullanımında verimliliği artırır. Kullanılan kaynakların nerelerde, nasıl kullanıldığı ve bunların kullanımı ile okul gelişimine sağlanan katkı, yapılan değerlendirme raporu ile ortaya konacağı ve bu rapor ile ilgili herkes aydınlatılacağı için, yapılan harcamalara açıklık getirir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :