- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Meydan Okuyan Çocuk

Meydan Okuyan Çocuk sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

MEYDAN OKUYAN ÇOCUK

ÖZLEM TAKIŞ

PDR-3

97040208

DERS ÖDEVİ

ÇOCUKTA KİŞİLİK GELİŞİMİ

PROF. DR. BEKİR ONUR

ANKARA ÜNİVERSİTESİ

EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

ARALIK, 2000

Stanley I. G. ve Salmon, J. (1998). Meydan okuyan çocuk ( Çev: İ. Ersevim). İstanbul: Özgür Yayınları.

Çocuklar, tüm duyular için genel bir uyarı eşiğine sahip değildirler. Örneğin; bazı çocuklar için elektrik süpürgesinin sesi sıradan bir gürültüyken, bazıları için rahatsız edici olabilir. Bazı çocuklar en ufak temastan rahatsızlık duyabilirken, bazıları acıya öyle duyarlıdır ki, kişilere ve eşyalara çarparlar. Bu duyarlılıklar kendi başlarına çocuklara ürkek veya içedönük yapmazlar. Önemli olan, anne babanın çocukla ilişki kurma biçimidir.

            Aşırı Duyarlı Çocuk; Korkak ve tedbirlidir. Çevresiyle ilişkilerinde hep utangaç ve çekingendir. Ayrıntılara, inceliklere, farklılıklara her zaman çok duyarlıdır. İnsanların yüz ifadelerini, ses tonlarını ve beden dilini çok iyi okur. Dokunmaya, yüksek tondaki gürültülere, parlak ışıklara aşırı tepkileri olabilir. Heyecanlarını çok şiddetli yaşarlar. En ufak kırgınlığında kendini yerden yere atabilir, duvarları yumruklayabilir.

            Anne babalar için en iyi yaklaşım, sürekli empati kurmaktır. Nazik fakat katı bir yaklaşımla sınır koyulmalı, yeni yaşantılar için destek vermelidir.

            İçedönük çocuk; Aşırı duyarlı çocuğun tersine, çok uyarıcıya gereksinimi vardır. Dokunma duygusuna daha az duyarlı olabilir. Ona çarpıldığında farkına varmaz, acı hissetmez. Dış dünyada çok kendi fantazileriyle meşgul olmayı yeğler. Konuşmaya geç başlayabilir, kendini ifadede zorlanabilir.

            Anne babasından ilgi ve duygusal tepki görmesi gerekir. Eğer, anne babası ağırbaşlı ve düşük ses tonuyla konuşuyorsa çocuk onları dışlayabilir.

            Asi, İsyankar Çocuk; Söylediği ilk söz “ hayır”  dır. Her şeyi kontrol altına almak ister, çok inatçıdır. Oyunu renkli ve yaratıcı olmak yerine katıdır, hep aynı oyunları oynayabilir. Diğer çocukları oyununa davet etmez. Aşırı duyarlı çocukta olduğu gibi, dokunmaya, seslere, görüntülere ve hareketlere duyarlılıkları olabilir. Ama onun aksine de çevresini kontrol altına almaya çalışır.

            Ona kızmak, karışmak, cezalandırmak daha olumsuz tepkiye yol açar. Onu sakinleştirmek, empatik olmak, yavaş fakat devamlı bir gelişimi desteklenmelidir.

            Dikkatsiz Çocuk; Tek bir şeye dikkatini yoğunlaştıramaz. Sıkıntılı ve tedirgindir. Çok sık ve yanlış olarak “ Dikkat Eksikliği Hastalığı “ tanısı konulur. Aynı zamanda, unutkan ve konuşulanlara karşı ilgisiz görülebilir. Kafasındakileri tarif etmek için gereken sözcükleri  hatırlamada güçlük çeker.

            Anne babalar ve eğitmenler, kuvvetli oldukları alanları, becerilerini pekiştirmelidir. Bir kez odaklanmayı öğrendikten sonra, bu çocukların diğer yetileri de birer birer gelişmeye başlar.

 

Aktif / Agresif Çocuk; Genellikle daima koşar, bir şeyler yapar ama düşünmez. Sınıfın düzenini bozacak yaramazlıklar yapar. Hemen düşkırıklığına uğrayabilir ya da kızabilir; kızgınlığını ifade etmek için vurur. Ayrıca çok meraklı ve yaratıcı olabilir. Dokunmaya ve acı hissine karşı duyarlılığı azdır.

Az ilgiyle karşılaşan çocuğun problemleri daha da artabilir. Aile sınırlar koymalı ama aynı zamanda yeni fırsatlar ve elverişli durumlar da sunabilmelidir. Kızgın davranışlar göstermesi yerine duygularını sözel olarak ifade etmesi cesaretlendirilmelidir.

Her çocuk, bu beş kategoriden birine tamamen uymaz; bir- ikisinin karışımı olabilir ya da farklı zamanlarda farklı davranışlar sergileyebilir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :