- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Meslek Seçimi Nedir Bu Seçenekler

Meslek Seçimi Nedir Bu Seçenekler sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

“NEDİR BU SEÇENEKLER?”

 

Bu seçeneklerin neler olduğunu görebilmek için hayatımızda önemli yer tutan bazı kavramları  tanımamız ve bu kavramlarla ilgili kendi tercihlerimizi gözden geçirmemiz gerekir:

 1. MESLEK: Meslek, bir kimsenin hayatını kazanmak için yaptığı, kuralları toplumca belirlenmiş ve belli bir eğitimle kazanılan sistemli etkinlikler bütünüdür.
 2. İŞ: Belli bir işyerinde sürdürülen benzer etkinlikler grubudur. Bir kimsenin mesleği olabilir, ama işi
 3. ALAN/ MESLEK ALANI: Benzer etkinlikleri içeren mesleklerin oluşturduğu grup alan olarak nitelendirilmektedir. Örneğin , hemşirelik ve doktorluk aynı alandan mesleklerdir, ama aralarında düzey farkı vardır
 4. MESLEK TERCİHİ: Meslekler belli zamanlarda bireylere çeşitli derecelerde  çekici gelebilmektedir. Bir kimsenin belli bir anda tercih ettiği meslekler, o bireye o anda en yüksek olumlu özelliğe ya da çekiciliğe sahip mesleklerdir.
 5. MESLEK SEÇİMİ: Bireyin tercih ettiği  yani girmek istediği meslekler arasından  birini  ayırması ve buna girmek için çaba göstermesi “ meslek seçimi” olarak adlandırılmaktadır.
 6. MESLEĞE GİRME: Bir kimse, bir meslekle ilgili bir işe girer ve işin gereklerinin yerine getirmeye başlarsa mesleğe bağlanma gerçekleşmiş olur.
 7. YETENEK: Yetenek , “bir şeyi öğrenebilme , belli bir becerinin ya da bilginin öğretiminden yararlanma gücü” olarak tanımlanır.  Yani çevre ile etkileşimde bulundukça  ve çok çeşitli öğrenme deneyimleri geliştirdikçe insan kapasitesini kullanmakta  ve daha sonraki dönemlerde yeni şeyler öğrenmeye hazır olmaktadır.
 8. İLGİLER: İlgi bir faaliyeti tekrar tekrar yapma isteğidir. İnsan yaptığı işten doyum sağlayıcı bir sonuç bekler. Birey pek de yetenekli olmadığı bir alana ilgi duyabilir. Ancak yaptığı faaliyetten doyum sağlayamadığı için bir süre sonra bu ilgisi kendiliğinden söner (Ör: Yeteneği az kısıtlı halde gitar çalmak, resim yapmak, şarkı söylemek istemek). Ancak şu da bir gerçektir ki yeterince üstüne düşüp, çalıştığı sürece birey kendinde var olan kısıtlı yetenekleri belli bir ölçüde geliştirebilir.
 9. Ayrıca bize mesleğin bize sağlayacağı koşullarda bizlerin tercihlerini yakından etkiler (ÖR: Kazanç, ün, seyahat imkanı, değişiklik, rekabet, kolay iş bulabilme vb.).

Bu seçimleri yapabilmek için öncelikle kendimizi, sahip olduğumuz koşulları ve seçeneklerimizi iyi tanımamız gerekir. Bu tanımayı kolaylaştırmanın bir yolu da planlama ve eleştirel düşünme becerisine sahip olmaktır:

 

 

 

 

 

 

ZAMANI ETKİLİ BİR BİÇİMDE KULLANABİLME

 1. Kullanılan her dakikadan doyum sağlayın,
 2. Yapılan ne olursa olsun bundan keyif alın,
 3. Tükenmeyen, iyimser bir tutum içinde olun,
 4. Başarılar üzerinde odaklaşın,
 5. Yapılamayanlar ya da geçmişteki başarısızlıklar üzerinde suçluluk duyguları geliştirin,
 6. Birey her gün kendisi için zaman ayırabilmesine yardımcı olabilecek yeni bir yöntem bulun,
 7. Sabaha kalkış- akşam yatış saatleri ve yemek yeme alışkanlıklarınızı düzenleyin,
 8. Yarasız alışkanlıklardan kurtulun,
 9. Odanızda TV bulundurmayın,

Dinlenme zamanınızı etkili biçimde kullanın,

 1. Zamanınızı düzenlemede bir takvim kullanın, küçük notlar alın,
 2. Belirlediğiniz amaçlara ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin,
 3. İlk olarak önceliği olan şeyleri yapın,
 4. Çok çalışmak yerine kararlı ve tutarlı bir çalışma planı kullanın,
 5. Hep erteleyici bir tavır içindeyseniz bunun nedenini kendi kendinize sorun ve kaçma eğiliminde olduğunuz görevlerinizi belirleyin.
 6. Geniş bir dağılım gösteren görevleriniz içinde öncelikle size en çok yarar sağlayacak olanları yaparak işe başlayın.
 7. Belli bir anda bir tek konu üzerine yoğunlaşmaya çalışın,
 8. Çıkardığınız listeyi baştan sona izlemeye çalışın, zor seçenekleri çıkarmayın,
 9. Sabah saatlerini yaratıcı işler için, öğleden sonralarınızı diğer görevlerinizi yerine getirmek için kullanın.
 10. Planladığınız işler için kesin bitiş tarihleri belirleyin.
 11. Rahat hareket edebilmek için çalışma masanızı ve odanızı düzenli ve temiz tutun.
 12. Kontrolünüzde olan tüm olaylar için harekete geçin.
 13. Kendinize sürekli “Şu anda zamanımı nasıl en iyi biçimde kullanabiliri?” sorusunu sorun.

  SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE ELEŞTİREL  DÜŞÜNME

 

Sorunlarla yüz yüze gelen insanlar değişik tepkiler gösterirler. Sorunların  karmaşıklığına,yoğunluğuna, insanların iç dünyasındaki önemine göre,  tepkiler kişiden kişiye değişebilir. Çoğu kez insanlar bir sorunla karşılaştıklarında şu üç genel gruba giren tepkilerden birini  gösterirler.

 1. Düşünmeden, taşkınlıkla hareket ederler (öğrencilerini öğretmenleriyle aralarında sorun çıktığında hemen sınıfı terk etme davranışı göstermeleri )

 1. Başkalarının verdiği akıl ve öğütler doğrultusunda hareket ederler (olaydan sonra nasıl davranması konusunda arkadaş, ağabey, abla ya da ana-babalarına akıl sorarak, onların söylediklerini uygularlar )

 1. Olayların kendiliğinden çözümlenmesini, sorunun ortadan kalkmasını beklerler ( olay yaşandıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam etmek isterler. Zamanla o sorunun kendiliğinden ortadan kalkacağına inanırlar)

 • Bu tür yaklaşımlarla sorunlar  etkili bir biçimde çözümlenemezler.  Uzun süre çözümlenememiş sorunlar  bireyin karşısına, belki de daha büyümüş ve karmaşıklaşmış olarak çıkar. Bu yaklaşımın en kötü yanı  bireyin kendine olan güvenini  azaltıp onu daha dışa bağımlı hale getirmesidir.

 • Sorunlarla yüz yüze geldiğinizde sorun çözme yaklaşımını  uygulayarak  etkili çözümler üretebilirsiniz. Sorunların çözümüne böyle bir tutumla yaklaşmak  daha akılcı ve bireyin kendine olan güvenini  artırıcı olabilmektedir.

SORUN ÇÖZÜMÜNDE ADIMLAR:

 

 1. Hangi sonuçlara ulaşmak istiyorum? Bu sorunun çözümünü niçin istiyorum, elde etmek istediğim sonuç ne ?

Sorunun çözümü ile ilgili nasıl bir sonuç beklediğimizi, neye ulaşmak istediğimizi bilmemiz sorunumuzu tanımlamaya yardımcı olabilir. Yukarıda karşılık olarak aldığımız ilk cevaba , “Niçin?”  sorusunu sorarak istediğimiz kadar irdeleyebiliriz. “Okuldan sıkılıyorum “ sorununu  şöyle ele alabiliriz.

—— Bu sorunun  çözümünü niçin istiyorum, elde etmek istediğim  sonuç ne?

——- Okula  gitmekten zevk almak istiyorum (niçin ?)

——————————————————– (niçin?)

——————————————————– (niçin?)

2.   Bu sınırlar içinde mümkün seçenekler  neler? Sorunun çözümü için tek  bir seçenek  üzerinde durmak yerine, bir seçenekler listesi  yapmak daha işlevsel olabilir. İlk adımda sorunun çözümü için en doğru seçeneği bulmak isteyen kişi tıkanıp kalabilir  ve bir  süre sonra hiçbir sonuca ulaşamadığı izlenimini elde ederek sorunu çözmekten tümüyle vazgeçebilir. Bu nedenle sorunun çözümü için akla gelen tüm olası seçenekler yazılabilir. Daha sonra, yazılan seçeneklerin gerçekçi olup olmadığına bakılabilir.

3.   Bu aşamada sorunun çözümü için yazılan seçeneklerin avantajları ve dezavantajlarını belirledikten sonra her seçenekle ilgili  tam değerlendirme yapabilmek için başka bilgi ve nesnelere ihtiyacınız olup olmadığını araştırınız.

 1. Aşamada hangi seçenekleri uygulayacağınızı ve her seçeneği uygulamaya koyabilmek için ne gibi planlar yapabileceğinizi ve bu planların adımlarını hazırlayabilirsiniz. Sorunun çözümü ile ilgili karar vereceğiniz seçenek, değer ve önceliklerinizin de bir göstergesidir.

 1. Aşamada eğer uygulamaya koyduğunuz seçeneklerden bazıları sorunun çözümüne doğru götürmüyorsa, bu seçeneği   uygulamaktan vazgeçebilir ya da   yeniden ayarlayabilirsiniz.

SINAVA HAZIRLIK VE GEREKENLERİ  YERİNE GETİRME

 

 • Sınavlarda başarılı olmanın ilk şartı, o derse ya da konuya ne kadar zaman ayrıldığı ve ders başında ne kadar zaman geçirildiği değil, ne kadar tekrar yapıldığıdır.

 • Ortaokullara  ya da üniversitelere giriş gibi uzun süreli hazırlanmayı gerektiren   sınavlar için zaman planlaması ve programı yapın.

 • Sosyal etkinlikleri çizelgeye koyun ;hoşlanılan faaliyetler ve ödüller için plan yapın.

 • Programınızla her günkü gelişmenizi gözleyin ve daha ne kadar yol almanız gerektiğini izleyin.

 • Öğrenilecek ders malzemesini kalan zamana göre makul biçimde bölün.

 • Her konu için fikir sahibi olabilmek amacıyla,konunun planı ya da dökümüne göz atın. Çalışırken konuyu anlamlı parçalara bölün.

 • Okul içindeki  günlük sınavlarda da başarılı olmak konusunda temel şart düzenli tekrardır. Çünkü başarmak için ölçüt , kitap başında çok zaman geçirmek değil, “bilgiyi kendine mal etmektir”.

 • Tekrarlarınızı ders çalıştığınız yerde yapın. Böylece öğrenme ile  öğrenme mekanı arasındaki ilişkiyi pekiştirmiş olursunuz.

 • Öğrenme  üzerinde en az bozucu etki yapan etkinlik “ uyku” dur. Bu sebeple sınavdan önceki  gece yatmadan önce hızlı bir tekrar  yapın. Sabah kalktıktan sonra  ve kahvaltıdan önce  hızlı bir tekrar yapın.

 • Tekrarlarınızı notlarınızdan yapın. Eğer derslerde not tuttuysanız ve bunları yeniden yazdıysanız işiniz bir hayli kolaylaşmış demektir.

 • Eğer derste  not tutmadıysanız ,ilk tekrar sırasında not çıkartarak  çalışın ve sonraki tekrarlarınızı bu notlardan yapın. Kitabınızı  çizerek,renkli kalemlerle boyayarak tekrar yapmak da dar zamanda  uygulanabilecek verimli bir yoldur.

 • Kitapta her yazanı not olarak çıkartmaktan  ya da öğretmenini her söylediğini not etmekten kaçının.

 • Notlarınızdaki  birinci ve ikinci  önem derecesine sahip olan bilgileri ayırmak için bir işaretleme sistemi kullanın.
 • Sosyal derslerinin çok sayıda tekrar yaparak ve anlatarak; fen derslerinin ve matematiğin bol problem çözerek öğrenileceğini akıldan çıkarmayın.

 • Bir problemin çözüm yolunu bilmek,o problemi çözebilecek olmak anlamına gelmez. Aynı prensibin tekrarlandığı çok sayıda problem çözmek başarı için vazgeçilmez şarttır.

 • Okul içinde ders öğretmeninin hazırladığı sınavlarda, öğretmenin kaç soru sorduğunu, ne tür bilgileri istediğini araştırın.

 • Soruların puan ağırlığını bilin ve yazmaya başlamadan önce cevaplayacağınız sırayı ve bunlara ayırdığınız süreyi belirleyin.

 • Gireceğiniz sınavın bütünüyle benzerinin provasını yapın.

 • Sizi bekleyen bir giriş sınavı ise,sınav süresini tam olarak temsil eden   en az iki deneme sınavına mutlaka katılın. Bunun için  özel dershanelerin  ya da başka kurumların yaptıkları sınavları  bilgilerinizi pekiştirme amacıyla kullanın.

 • Sınav başlamadan önce kendinizi gergin hissediyorsanız sınıf içinde ya da koridorda yürüyüş yapın.

 • Yerinize oturduktan sonra ve sınav sırasında heyecanınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız “nefes egzersizlerini” uygulayın ve kollarınıza doğru yayılan sıcaklığı hissedin.

 

KAYGIYI AZALTMAK İÇİN PRATİK ÖNERİLER

 • Sınav için olumlu düşünün. Üniversite seçme sınavını bir  ölüm-kalım savaşı haline getirmeyin.
 • Sınavdan önce zihninizde geçmişteki başarısızlıklarınızı değil, başarılarınızı vurgulayın. Daha önceki başarısızlıklarınızda başarısız olma sebeplerini araştırın ve onların telafi edilmesine çalışın.
 • Sınav öğrencinin ilgi,yetenek ve çalışma alışkanlıklarıyla kazanmış olduğu “bilgilerin değerlendirilmesidir”. Sınav “kişiliğinizin değerlendirilmesi  değildir”.
 • Koleje ya da üniversiteye girmek bir istek ve tercihtir. “Sınavı kazanmalıyım” ya da “Şu okula girmeliyim” yerine Sınavı kazanmak istiyorum”, “Şu okula gireceğim”  diye düşünmek daha gerçekçidir.
 • Sınavı kazanmak için şansınız çok yüksek bile olsa kendinize bir başka amaç düşünün. Başarılı olamadığınız takdirde yöneleyeceğiniz ise ikinci  tercihiniz olacaktır.
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :