- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Madde Bağımlısı Olma Nedeni

Madde Bağımlısı Olma Nedeni sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

MADDE BAĞIMLISI OLMA NEDENLERİ  

 

Uyuşturucu madde bağımlılığının oluş nedenleriyle ilgili bir çok araştırma vardır. Bu çalısmalara göre, sekiz önemli faktör uyuşturucu madde kullanımıyla yakından ilgilidir:
1. Kişilik sorunları,

 1. Bozuk çevre,
 2. Uyum sorunları,
 3. Akran etkisi,
 4. Kullanım alanları,
 5. Benlik saygısının yoksunluğu,
 6. Ego zayıflığı,
 7. Stres (Letteri’den aktaran Özdemir, 2001).

Bir başka araştırmanın sonuçları, madde kullanımına başlamada en önemli faktörün “merak” olduğunu göstermektedir. Gençler arasında “sinirlendiğim için” ve “eğlenmek” için madde kullanımına başladığını belirtenlerin oranı da oldukça yüksektir (Ögel ve Liman, 2003).

 

         Aile faktorünü uyuşturucu madde kullanımına başlama nedeni olarak gösteren bir çok anlamlı araştırmalar da vardır. Uyuşturucu madde bağımlılarının büyük çoğunluğu dagılmış ailelerden gelmektedir; ailelerinde alkol ve madde bağımlılığı yaygın olarak görülmektedir (Crites ve Schuckit’den aktaran Özdemir 2001).

MADDE KULLANIMI İLE İLGİLİ BAZI FAKTÖRLER


 1. Cinsiyet:
  Yapılan tüm çalışmalarda erkeklerin kadınlara oranla uyuşturucu maddeleri daha çok kullandıkları görülmektedir (Özer, 1991; Ogel ve Tamar, 1996).
 2. Sosyoekonomik Durum: Ülkemizde yapılan çalışmaların çoğunluğu toplumun çesitli kesimlerinden gelen madde bağımlıları olduğunu göstermektedir. İslanbul’da yapılan okul anket çalışmalarında sosyoekonomik duruma göre dağılım belirgin bir farklılık göstermemektedir. Ancak Saglık Bakanlığının yaptığı çalışmada özel liselerde madde kullanımının daha yaygın olduğu saptanmıştır (Yazman, 1995; Ögel ve Tamar, 1996).
 3. Kişilik: 50 uyuşturucu madde bağımlısıyla yapılan çalışmada %57 oranında paranoid, %17 affektif, %8 psikopatik, %8 şizoid, %5 borderline kişilik özellikleri saptanmıştır (Gürkan, 1994).
 4. Okul Başarısı: Madde kullanan öğrencilerin okul başarıları daha düşük olarak bulunmuştur. Aynı şekilde okul devamsızlıkları da madde bağımlısı gençlerde daha fazladır (Yazman, 1995; Ögel ve Tamar, 1996).
 5. Aile: Ailenin ve aile özelliklerinin kullanımdaki önemi küçümsenemeyecek düzeydedir araştırmalar göstermektedir ki genellikle uyuşturucu madde kullanımı özellikle de alkol kullanımı ailede başlamaktadır. Ayrıca alkoliklerin çoğunun mutsuz ailelerden geldikleri gözlemlenmiştir (Santrock, 2003). Tedavi amacıyla bir kuruma basvuranlar arasında yapılan bir araştırmada ayrı yaşayan, boşanmış aile cocuklarında, aile içi iletişimin bozuk olduğu ortamlarda madde kullanımının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (Tuncer ve arkadaşları, 1988).
 6. Sigara ve Alkol: Sigara ve alkol kullanan gençlerin %10.6’sı (her iki grup için bu oran aynıdır) madde denemek istediklerini belirtirken, sigara ve alkol kullanmayanlar arasında madde denemek isteyenlerin oranı sırası ile %3.3 ile 2.1’dir (Özer, 1991).
 7. Elde Edilebilirlik: Okul anket çalışmalarında öğrencilerin yaklaşık % 10’u bu maddeleri kolayca bulabileceklerinin belirtmişlerdir (Ögel ve Tamar, 1996).
 8. Arkadaş Etkisi: Bir araştırmada madde kullanan öğrencilerin %60 ile %80’inin maddeyi ilk kez bir arkadaşıdan aldığı bulunmuştur. Madde kullanan gençlerin yarısından fazlası maddeyi ilk kez arkadaşlarının evinde denediklerini belirtmiştir (Ögel ve Tamar, 1996)
 9. Yaş: Yapılan bir çok farklı araştırma uyuşturucuya başlama yaşının genellikle ergenlik yıllarına denk gelen yaşlar olduğunu göstermektedir (Ögel, Tamar ve Çakmak, 1998).

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :