- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kızlarda Ergenliğe Geçiş

Kızlarda Ergenliğe Geçiş sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ÖĞRENCİLERLE CİNSELLİK ÜZERİNE

 

KIZLARDA ERGENLİĞE GEÇİŞ

Üreme Organlarının Yapısı

Dişi cinste üreme organı bir iç organ niteliğinde olan üreme organlarının girişi dışarıdan  görülebilir. Sindirim sisteminin son noktası olan anüsün hemen önünde yer alan bölge  iki deri kıvrımından oluşan bir yapı ile korunur. Anüsün hemen önünde yer alan vajina (hazne) girişinde, arkadan öne doğru vajinal açıklık (haznenin dışa açıldığı kısım), idrar borusunun ağzı ve  klitoris

 bulunur. Vajinal açıklık ince bir zar olan hymen (kızlık zarı) ile çevrelenmiştir. Vajina, birleşme sırasında erkek cinsel organı penisi içine alan bölümdür. Vajinanın bitiminde uterus (rahim) başlar. Uterus, rahim boynu denilen bölümle vajinaya bağlanan bir organdır. Uterusun iki yanında yumurtalıklar 1.5-2 cm boyutlarında organlardır. Her bir yumurtalık içinde pek çok sayıda olgunlaşmamış yumurta hücresi yer alır.

 

Vücutta Genel Değişimler

Kızlarda ergenlik döneminin ilk değişikliği 9-12 yaşlar arasında göğüslerde görülür .Göğüsler, önce belirginleşir ve ardından üreme organlarının etrafındaki üçgen bölgede ve koltuk altlarında önce kalın tüyler, ardından da kıllar çıkmaya başlar. Bunu, kadına özgü yağlanma ve yuvarlak hatların oluşumu izler, bel incelir. Yağ bezelerimizin salgılarındaki artış, cildimizin yağlı olmasına ve sivilcelere yol açar. Ses kalıcı özelliğini kazanır.

 

Adet Görme

Kızlarda ergenlik dönemi değişimleri, adet görme (menstrüasyon) ile tamamlanır. Adet görme öncesindeki birkaç aydan başlayarak vajinadan beyaz, kokusuz bir akıntı gelebilir.

Ergenlikte ,vücudumuzdaki cinsel işleyişi etkileyen hormonların salgılanmasıyla birlikte yumurtalıklardaki olgunlaşmamış yumurtalar teker teker  olgunlaşmaya başlar. Yine aynı hormonların etkisiyle rahimde değişiklik görülür. Bu hormonlar dişi cins özelliğinin oluşumunu sağlamaktadırlar.

Yumurta hücresinin olgunlaşmaya başlamasıyla birlikte rahim iç dokusuda kalınlaşmaya ce daha fazla kanlanmaya başlar. Bu olabilecek bir gebeliğe hazırlıktır. Yumurtalıkta olgunlaşan yumurta atılır.

Atılan yumurta hücresi yumurtalıktan tüpe geçer ve rahime doğru ilerler. Yumurta hücresinin 3-4 gün ömrü vardır.

Rahime geldiğimde eğer döllenme olmamışsa, yumurtalıktan çıkışından 13-14 gün sonra rahim içinde kalınlaşıp gelişen doku parçaları ve kan ile birlikte vajineden dışarı akar. Bu olaya adet görme denir.

Kanamanın başladığı günden bir sonraki kanamaya kadar geçen süre normalde 21-35 gün arasında değişir. Bu döneme “adet dönemi” denir.

İlk adet görme yaşı kişiden kişiye değişir. Bu değişiklikte , aileden gelen özelliklerin, beslenmenin, iklimin etkisi vardır. Ülkemizde ilk adet görme yaşı 9 ile 15 arasında değişir. İlk adeti izleyen birkaç yıl düzensiz adet görülebilir. Bu normaldir, daha sonra herkes için belli bir düzene oturur.

Gebelik oluşmadığı sürece ve normal koşullarda, adet görme 45-50 yaşına kadar devam eder. Adet görmenin bittiği döneme menopoz denir.

                            ERKEKLERDE ERGENLİĞE GEÇİŞ

 

Üreme Organlarının Yapısı

Erkek çocuklarda bir dışa çıkıntı niteliğinde olan üreme organları;penis, erbezi torbaları, tohum kanalları,meni keseleri, prostat ve idrar yolundan oluşur.

Penis, cinsel uyarımla büyüyüp genişleme özelliği olan bir organdır ve cinsel birleşmede rolü vardır. Erkek tohum hücreleri(spermler) erbezleri(testis) içinde üretilir, toplayıcı kanallarda olgunlaşır ve meni kesesinde toplanırlar. Meni cinsel birleşme sırasında idrar yolundan dışarı atılır.  Cinsel uyarım olmadığı koşullarda yumuşak ve küçük olan penis, cinsel uyarım ile büyürve sertleşerek olası bir cinsel ilişkiye hazır hale gelir. Penisin sertleşmesine ereksiyon denir.

Vücutta Genel Değişimler

Erkekler, 11-12 yaşlarında geldiğinde ilk değişim testislerde (rebezleri) görülür. Testisler ve scrotum (torba) büyümeye başlar; bunu üreme organın bulunduğu bölgede (pubik) kıllanma izler. Bu dönemde prostatta  da büyüme olur. Üreme organının bulunduğu bölgedeki kıllanmadan yaklaşık iki yıl sonra koltuk altları kıllanır ve sakallar çıkar. 13-14 yaşlarında ses çatallaşır ve kalınlaşmaya başlar. Boyunda gırtlak bir kıkırdak çıkıntısı ile belirginleşir.

Bu dönemde vücudun büyümesi ve gelişmesi de hızlanmıştır. Boy hızla uzar; kol ve bacakların gelişmesiyle birlikte vücut yapısı erkek cins özelliklerini taşıyan bir nitelik kazanır. Deride yağlanma ve akne denilen sivilceler çıkmaya başlar; deride yağlanma şaçlarda da görülür. Bu dönem, bedenin kalıcı özelliklerini geliştirdiği dönemdir.

Ejakülasyon

İlk ejakülasyon (meninin penisten bırakılması) 12.5-14 yaşları arasında görülür. Ancak bundan çok önce, hatta ergenlikten de önce, erkek çocuklarda zaman zaman peniste sertleşme olur. Bunun cinsel olgonlaşma ilr ilgisi yoktur;; sempatik sinir sistemi ile ilgilidir ve hoş yada keyif verici herhangi bir şey bu duruma yol açabilir. İlk enjakülasyondan (meninin istemsiz olarak penisten boşalması) bir yıl sonra hızlı penis büyümesi olur. Spermlerin olgunlaşmasıyla 14-16 yaşları arasındadır. Testislerde üretilip meni kesesine gelen spermler, cinsel uyarımın yüksek olduğu, ejakülasyona yakın zamanda prostat sıvısı ile birleşerek, bölgedeki kasların kasılması ile dışarı boşalır. Bu esnada idrar kesesi ağzındaki kaslar idrar çıkışını kapatır.

Testisler, spermlerin yanısıra erkek cins özelliklerini belirleyen hormonları da üretir. Erkeklerde sperm üretimi, dişi cinsten farklı olarak ergenlikten ölüme kadar devam eder.

         ERGENLİĞE GEÇİŞTE PSİKOLOJİK DEĞİŞİMLER

         Sosyolojik olarak ergenlik, bağımlı çocukluk döneminden çıkıp yetişkinlik döneminden çıkıp yetişkinlik dönemine geçtiğimiz dönemdir. Psikolojik olarak ise, toplumda çocuk davranışını yetişkin davranışından ayırt etmek için yeni uyumlara girdiğimiz dönemdir ve gençlik diye adlandırılır.

         Ergenlikte birçok önemli değişiklik yaşarız. Fiziksel olarak hızla büyürüz ve cinsel olarak olgunlaşırız. Zihinsel olarak soyut kavram ve düşünceleri daha fazla kullanırız. Sosyal olarak ise, ailemizin dışında, onlarla olduğundan daha yoğun şekilde arkadaşlık ilişkileri içine gireriz.

         Ergenlik dönemindeki erken veya geç gelişmeler, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimimizi etkiler. Bu dönemde en önemli zihinsel gelişme düşüncelerimizde olur.

         Ergenlikte karar vermek sorun olur. Çünkü bütün seçenekleri görebiliriz ve bizden yapmamız istenen şeyleri, anne-babamızın kararlarını sorgularız. Her ne kadar karar veremesek de, kararların başkaları tarafından verilmesini de istemeyiz.

Gençler bu dönemde soyut düşünmeyi kendi zihinsel etkinliklerine uygulayabilirler ancak soyut düşünmeyi başkalarını düşüncelerine uygulamakta zorlanırlar. Genç kişi başkalarının ilgi ve sorunlarının kendisininkilerden farklı olduğunu algılamakta güçlük çeker; herkesin kendisi ile aynı sorunlarla uğraştığını sanır ve kendisine hayali bir seyirci grubu yaratır. Örneğin; saçına takan ergen herkesin kendi saçına baktığını düşünür.

Ergenlik döneminde genç kişi hayal kurar, düşünmeyi öğrenir, kendi hayatı ile ilgili seçeneklerin farkına varır. Kendi kişiliğini oluşturmaya başlar. Son derece idealisttir. Söylediklerine sonuna kadar inanır. Sosyalleşir, pek çok arkadaş edinir, sosyal ilişkileri öğrenir ve buna çok önem verir. Karşı cins ile ilgilenmeye başlar, arkadaşlık kurar. Bütün bunların gencin yetişkin hayatına büyük katkıları olur.

ERGENLİKTE DEĞİŞİME UYUM SAĞLAMA

Ergenliğe geçişte, gerek kızlar gerekse de erkeklerde vücudun geçirdiği değişimlere bağlı olarak uyum sorunları yaşanır.

Mensturasyon

Mensturasyon ya da adet görme kadın vücudunun doğal bir işlevidir. Ancak psikolojik ve sosyal etkenler çoğu kez bu dönemi zorlaştırır. Mensturasyon için kullanılan ‘kirlenmek,hastalanmak’ gibi terimler, bizim algılamamızı gösterir ve gerçeği ifade etmediği için yanlıştır.

Bu dönemde, adet kanını tutmak için ped ya da tamponlar kullanılır. Pedlerin 2-4 saatte bir değiştirilmesi önemlidir. Pedin her değiştirilişinde genital bölgenin yıkanması mikropların üremesini engelleyecektir.

Tampon ise ipi dışarıda kalacak şekilde vajinaya yerleştirilen bir araçtır ve adet kanını emer. Hymenin durduğu dönemde tampon kullanımı hymane zarar verebilir. Tamponun da 2-4 saatte bir değiştirilmesi gerekir.

Mensturasyondan birkaç gün önce, vücutta su tutulmasına bağlı ödem, gerginlik gibi fizyolojik ve psikolojik değişiklikler görülebilir.

Ağrılı adet, genlerde sık rastlanan bir sorundur ancak çok şiddetli olursa bir hekime başvurulması gerekir. Eğer daha önce mensturasyon döneminde ağrı olmamışsa ve cinsel ilişkiden sonra ya da başka bir olaydan sonra ağrılı adet görmeye başlanırsa, bu durum hastalık belirtisi olarak değerlendirilmelidir.

Ereksiyon ve Ejakülasyon

Ereksiyon, penisin cinsel uyarımla sertleşmesine denir. Küçük yaşlardan itibaren görülür. Ergenlik ve gençlik yıllarında ise cinsel uyaranlara karşı duyarlılık artar; bazen sırf hoşa giden bir durum bile istemsiz ve kontrolsüz ereksiyona neden olur. Bu olağan bir durumdur, eğer sorun yapıyorsanız başka şeyler düşünmek size yardımcı olabilir.

Ergenlerde ejekülasyon uyku sırasında istemsiz olarak da meydana gelebilir. Bunun nedeni, uyku sırasında hoş duyguların cinsel uyarıya yol açmasıdır(Rüyalanma).

 

Temizlik

Ergenlik ve gençlik dönemindevücuttaki değişimler, ter ve yağ bezlerinin artan salgıları nedeni ile yeni temizlik davranışları edinmemiz gerekir. Artan salgıların neden olabileceği koku ve yağların vücuttan uzaklaştırılması için daha sık yıkanmak gerekecektir.

Üreme organlarının temizliği genel temizlik içinde önemli bir yer tutar. Özellikle kızlarda üreme organlarının dışa açık oluşu kolay mikrop kapmaya yolaçar. Bu nedenle sık çamaşır değiştirilmesi önemlidir. Kızlarda yıkanma işlemi özellikle defekesyondan (büyük abdestin yapılması) sonra önden arkaya doğru olmalıdır. Böylece hazne açıklığı ve çevresindeki bölgelere mikrop taşınmaz. Her iki cins için de,üreme bölgesinde terleme ile oluşacak bakteriler enfeksiyona yol açabileceğinden düzenli yıkanmak gereklidir. Terlemeyi arttıran sentetik çamaşırlar kullanmaktan kaçınılmalıdır.

SORUN OLUŞTURAN DURUMLAR

 

Kızlık Zarı (Hymen)

Kızlık zarı vajinal açıklığı çevreleyen ince bir deridir. Biyolojik olarak işlevi olmayan bir yapıdır. Hymen doğmdan itibaren açıklıkları olan bir zardır. Bu açıklıklar ince deliklerden oluşabileceği gibi, cinsel ilişkide penisin geçişine izin verecek genişlikte de olabilir. Bazı kişilerde hymen hiç olmayabileceği gibi, nadiren de olsa hiç açıklığı olmayan hymenlerde vardır. Bu durumda adet akıntısı dışarı çıkamayacağı için sorun yaşanabilir, ancak cerrahi bir işlemle bu sorun çözülebilir.

Kısırlık

Kısırlık, kadının gebe kalabilme çocuk doğurabilme yeteneğinin olmaması ya da erkeğin gebeliği oluşturabilme yeteneğinin olmamasıdır. Nedenleri çok çeşitlidir. Organların yapısındaki, hormonlardaki, üreme sürecinin işleyişindeki bozukluk gibi… Kısırlığa yönelik araştırmalara, kısa sürede sonuçlandığı ve basit olduğu için erkeklerden başlanmalıdır.

Erkeklerde Sakal-Bıyık

Erkeklerde sakal bıyığın çıkması bir yandan biyolojik yaşı ifade ederken, diğer yandan da kültürel olarak büyümenin bir ifadesidir. Yüzdeki kıllar, vücudun diğer bölümleri gibi soyaçekimden (genetik faktörlerden) etkilenir.

Penis Boyu

Penis boyundaki değişikliklerde, genetik ve coğrafi etkenler belirleyicidir. Cinsel zevk ve doyum, penis boyu ya da büyüklüğü ile ilişkili değildir.

Erken Boşalma

Erken boşalma, cinsel ilişki sırasında boşalmanın istenilenden erken ve kontrolsüz olarak gerçekleşmesidir. Gençlerde erken boşalma sık görülür. Normalde vajina-penis ilişkisinin başlamasından sonra geçen 2 dakika içinde boşalma olabilir. Kondom kullanma bu sorunu çözebilir.

Ereksiyon Güçlüğü

Erkeklerde normal cinsel ilişki için gerekli ereksiyon (penisin sertleşmesi) olmamasına “empotans” (iktidarsızlık) denir. Ereksiyonun hiç gerçekleşmemesi durumu da tıbbi yardım gerektirir.

Empotansın bir başka çeşidi de, ereksiyonun cinsel ilişki boyunca sürdürülememesidir. Nedenleri psikolojik olabileceği gibi, aşırı sigara, içki ve ilaç kullanımı da olabilir.

Meme Boyutları

Meme gelişmesi 9-10 yaşlarında başlayıp, 18 yaş civarında tamamlanır. Meme büyüklüğünün belli bir standardı yoktur. Mensturasyon ve gebelik dönemlerinde hormonların etkisi ile geçici değişiklikler olabilir.

GEBELİK

Cinsel ilişkinin gebelikle sonuçlanabilmesi için vajina-penis ilişkisinin olması gerekir. Ancak her cinsel ilişkide gebelik oluşmaz, gebelik için dişide döllenmeye hazır bir yumurtanın olması gerekir.

DOĞUM KONTROLÜ

Doğum kontrolü, kişinin (erkek ya da kadın) ne zaman ve kaç defa çocuk sahibi olacağını planlayabilmesidir. Gebelik, kadın yumurta hücresi ile erkeğin tohum hücresinin birleşmesiyle oluştuğunu hatırlarsak, bu iki hücrenin karşılaşmasını önleyecek yol ve yöntemler gebeliğin oluşumunu engeller. Bu karşılaşma. Erkeğin ve kadının kullanacağı bazı araç-gereç ve maddelerle kolaylıklarla engellenebilir.

         Geleneksel yöntemlerin bazıları etkisi düşük, bazıları etkisiz, bazıları ise sağlık tehlikesi taşıyan yöntemlerdir. Bunlardan sıkça rastladığımız; erkeklerin uyguladığı cinsel ilişki sırasında meninin kadının haznesinin dışına bırakılması şeklindeki”geri çekilme yöntemidir. Gebelik ihtimali yüksektir. Bunun dışında , cinsel ilişki dışında haznenin yıkanması gibi diğer geleneksel yöntemler etkisizdir.

Koruyuculuğu yüksek, güvenli yöntemler olan modern yöntemler ise, kadın ve erkeklerin kullandıkları yöntemleri iki ana gruba ayırabiliriz:

Kadınları Kullandıkları Yöntemler

Doğum Kontrol Hapları: Yumurtlamayı engelleyerek gebeliği önler. Kullanmaya başlamadan önce bir sağlık personeline başvurulmalıdır.

Rahim İçi Araç:Rahim içine yerleştirilen küçük plastik bir araçtır ve yerinde kaldığı sürece gebelikten koruyan çok etkili bir yöntemdir.

Deri Altı Çubukları: Cilt altına yerleştirildiğinde uzun süre gebelikten koruyan 6 adet kapsüldür. Koruyuculuğu yüksek olan bu cerrahi işlemin etkisi 5 yıl sürelidir.

Üç Aylık ve Bir Aylık İğneler: İğne şeklinde uygulanan bu yöntemin koruma oranı çok yüksektir. Aile planlaması kliniğinde yapılması gereken, uygulaması zahmetsiz bir yöntemdir.

Köpük Tableti ve Fitiller: Sadece cinsel ilişki sırasında kullanılan, kadının haznesinde oluşturduğu köpük ile gebeliği önleyen maddelerdir. Penis-vajina temasından önce kullanılması gerekir.

         Erkeklerin Kullandıkları Yöntemler

Kondom: Prezervatif, kaput, ve kılıf olarak da anılan kondom, cinsel ilişki sırasında erkek cinsel organına geçirilen, çok ince lastikten bir kılıftır. Her cinsel ilişkide yenisinin kullanılması gerekir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara (frengi, bel soğukluğu, AIDS vb…) karşı da koruyucudur.

 

Gebeliğin sonlandırılması: Düşük, gebeliğin, bebek henüz dışarıda yaşama yeteneği kazanmadan sonlandırılmasıdır. Kendiliğinden olabileceği gibi isteğe bağlı da olabilir.

GÜVENLİ CİNSEL YAŞAM   

Gençler için cinsel yaşamdan ve güvenli cinsellikten söz ettiğimizde akla gelen ilk olgu, cinsel ilişkiyi enfeksiyon korkusu ve hoş olmayan veya tehlikeli yan etkiler olmaksızın yaşayabilmektir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH)

Günümüzde herkesin dikkatli olması gereken boyutlara ulaşan ve cinsel yaşamı olumsuz etkileyen bu hastalıkları tanımak ve korunma yollarını bilmek, güvenli cinselliğin ilk adımı olacaktır. Bu hastalıkların bazıları sadece cinsel bölgelerde görülürken, bazıları da tüm vücuda yayılan hastalıklar şeklindedir.

Son yıllarda CYBH’ın en sık rastlananları; Klamidya ve Trikomonas Vaginalis gibi mantarlar, Genital Herpes, Human Papilloma virüsü gibi genital bölgede yerleşen hastalıklar ile, vücuda yayılan Gonore, Sifilis ve AIDS’e neden olan HIV, vücudun bağışıklık sistemini tahrip ederek ölüme yol açar.

Kadınlarda vajinal akıntılar, erkeklerde cinsel uyarımdışında penis ucundan gelen akıntılar, karnın alt bölgesindeki ağrı, idrara çıkmada ağrı ve yanma, üreme organlarında oluşan siğil ve yaralar ve genital bölgede kaşıntı, kızarıklıklar, aklımıza CYBH’ı, cinsel organları ve bu organlara komşu olan karın içi organlardaki mikrobik hastalıkları getirmelidir.

CYBH’dan Korunma Yolları

Korunmanın ilk yolu bu riski unutmamak ve tedbirli davranmak. Kondom kullanımı bu riski önemli ölçüde azaltır. Cinsel sağlık ve hastalık belirtileri hakkında bilgi ve doğru temizlik kurallarını uygulamak koruyucudur.

AIDS

CYBH’dan biraz farklı bir konumdadır. Cinsel yol dışında da bulaşabilir. HIV taşıyan kan, kan ürünleri, mikroplu kanın verilmesi, mikrobu taşıyan kişi tarafından kullanılmış enjektör, traş bıçağı gibi kesici ve delici aletlerin kullanılması, özel koşullarda temizlenmemiş dişçi, berber, manikür, sünnet araçlarının kullanılması, ellerdeki çatlakların hasta kişinin kanı ile temas etmesi hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Güvenli ilişki olarak, kondomla yapılan anal ve vajinal ilişkiyi sayabiliriz.

Alkol, marihuana, kokain, morfin ve benzeri madde kullanımı ile arzularını hızla kaybetme korkusu, kendine güvensizlik, utangaçlık, sıkılganlık, çevresinde saygı görmeme, aşk aramak ve öfke, gerekli tedbirleri almayı engeller ve HIV enfeksiyon riskini arttırır.

CİNSEL TUTUM VE TERCİHLER

 

Sorumluluk

Her gencin cinsel ilişkiye girmeden önce davranışlarının sorumluluğunu öğrenmesi gerekir. Cinsel ilişkide sorumluluk, eşinizin ihtiyaçlarını ve duygularını dikkate almak ve eşinize nasıl bir ilişkide bulunmak istediğiniz üzerine konuşmaktır. Bu, eğer eşiniz cinsel ilişkiye hazır değilse onu zorlamamak, eğer her iki taraf da cinsel ilişki kurmaya karar vermişse güvenli cinsel ilişki üzerine konuşmak demektir.

Paylaşım

Çiftlerde cinsel ilişkiye hazır olmak çok önemlidir. Cinsel ilişki çiftlerin birbirlerine sevgilerini göstermelerinin ve iletişim kurmalarının özel bir yoludur. Bireyler cinsel ilişkide bulunma konusunda birbirlerine karşı dürüst olmalıdırlar. Çiftlerin cinsel ilişkileri hakkında birbirleriyle konuşmamaları ve duygularını ifade etmemeleri sorunlara neden olmaktadır.

Tercihler

Cinsel davranışlar karmaşıktır. Kişilerin cinsel tercihlerinde farklılıklar olabilir.

Heteroseksüellik, bireyin karşı cinsi çekici bulması ve karşı cinsle cinsel ilişkide bulunmasıdır.

Homoseksüellik, bireyin hemcinsini çekici bulması ve karşı cinsle ilişkide bulunmasıdır.

DİYALOGLAR

AT VE DİZGİN

Bir atın ağırlığının ne kadar olduğunu biliyor musunuz?

YANIT…

Yetişkin bir atın ağırlığı yaklaşık 450 kilodur. Çoğu binicinin en az altı katı. Sence bir at binicisinden kaç kat daha güçlüdür?

YANIT… ( Altı kat mı?)

En az! Atlar şaşılacak kadar güçlüdür. Ancak iyi bir binici ata bindiğinde, nereye ve ne hızla gidileceğinden kim sorumludur, at mı yoksa binici mi?

YANIT… ( Binici )

Evet, bu nasıl oluyor? At çok daha güçlü. At neden binicinin gitmek istediği yön yerine kendi gitmek istediği yere gidemiyor?

YANIT… ( Binici daha becerikli olduğu için mi? )

Evet, becerikliliğin faydası vardır ama binicinin atı kontrol etmek için bir şeye ihtiyacı vardır. Bunun ne olduğunu biliyor musun?

YANIT… ( Dizgin mi? )

Kesinlikle. Dizgin biniciye atı tutması için kontrol sağlar. Atın başının çevresinden dolanır, bir kısmı dişlerinin arkasından ağzından geçer. Atı incitmez ancak sadece dizginleri hafifçe bir yöne çekerek binici atın başını

çeker ve çevirir ya da dizginleri geriye çekerek atı durdurur. Binici atı dizginleyerek kontrol eder. Büyük, kuvvetli ve hareketli bir ata dizginsiz binmeyi denemek ister miydin?

YANIT… ( Asla )

Neden?

YANIT… ( Tehlikeli olurdu.)

Hiç kuşku yok öyle olurdu. At seni fırlatabilirdi, seni yaralayabilir hatta öldürebilirdi. Atlar genellikle huysuz değildir ama çok büyük ve güçlü, senden çok daha güçlüdürler. Eğer onları kontrol edebileceğin bir dizginin yoksa çok tehlikelidirler. Ancak bir dizginle çok heyecan vericidirler. Seni çok güzel ve muhteşem at gezilerine götürebilirler. Atla dört nala gitmek yapabileceğin en heyecan verici işlerden biridir. Öyleyse tehlikeli ve harika olan arasında farkı ne belirler.

YANIT… (Dizgin )

Kesinlikle. İşte şimdi büyük bir  soru. Cinselliğin nesi ata benziyor?

YANIT… ( At çok güçlü. Cinsellik dürtüsü ve hissi de  çok güçlü. At binmek gibi muhteşem ve olağanüstü.)

Başka?

YANIT… ( Eğer kontrol edilmezse çok tehlikeli olabilir ve bizi incitebilir. Bir bebeğe neden olabilir. İnsanların terk edildiklerini, kullanıldıklarını ya da tecavüze uğradıkları hissine kapılmalarına neden olabilir. Cinselliğin gücü doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılmadığında insanlar hastalanabilir de.)

Doğru ve eğer cinsellik kontrol altına alınırsa heyecan verici ve muhteşemdir.  Tehlikeli de değildir. Peki cinselliği nasıl dizginleyebiliriz?

YANIT… ( Evlenene kadar vb…)

KURBAĞALAR

Kurbağaların nasıl pişirildiğini biliyor musunuz?

YANIT… (Hayır)

Eğer bir kurbağayı kaynayan suyun içine atarsan, ısıyı hissettiği ilk dakikada zıplayacak kadar hızlı davranır. Ancak onu soğuk su dolu bir tavada fırının üzerine bırakırsan , kurbağa bundan hoşlanacak ve rahat edecektir. Su o kadar yavaş yavaş ısınır ki, bunu fark etmez bile. Çok uzun sürmeden pişer. Nasıl buldun bu yöntemi?

YANIT… ( Tuhaf )

Evet bahse girerim ne olduğunu bulmuşsundur. Sence ne?

YANIT… ( Cinsellikle ilgili başka bir  mecaz. )

Kurbağa ne olabilir, sence?

YANIT… ( Cinsellik  ya da sanırım çok erken cinsel ilişkiye girmek.)

Evet, ya da  belki kurbağa sensindir, su da cinsel ilişki. Şimdi, diyelim ki seni ve bir çocuğu aniden aldık. İkinizi bir odaya koyduk, ikiniz de çıplaksınız. Oradan kurbağa kadar hızlı bir şekilde fırlardınız, değil mi?

YANIT… ( Kesinlikle, öyle yapardım. )

Neden?

YANIT… ( Çünkü utanırdım. Onunla bu şekilde yalnız olmanın doğru olmadığını bilirdim.)

Diyelim ki, bu çocukla bir kez çıktın ve kendini onun yanında rahat hissediyorsun. Ortam biraz ısınmaya başladı ve öpüşmeye başladınız. Ama o öpüşmekten daha fazlasını istiyor. Bu durum mecazdaki ne olabilir?

YANIT… ( Biraz fazla ısınmaya başladı. Kaynamaya ve pişmeye başlamadan önce çıkman gerek.)

Siz kurbağa değilsiniz. Üstelik daha zekisiniz. Suyun ne zaman ısınmaya başladığını fark eder ve  dışarı sıçrayabilirsiniz. Kendini daha sular daha güvenli ve serin olana kadar korursun.

YANIT…

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :