- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

İstenmeyen Davranışın Söndürülmesi Protokolü

İstenmeyen Davranışın Söndürülmesi Protokolü sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İSTENMEYEN DAVRANIŞIN SÖNDÜRÜLMESİ  PROTOKOLÜ

     Çoğu kez sınıflarda bazı öğrenciler bazı davranışları ile sorun çıkarırlar. Bu sorunlar çoğu kez ders dinleyen grup yapısını bozucu olabileceği gibi bazen de gelişen bir birey olan öğrencinin kendisini rahatsız edici nitelikte olabilir. Böyle öğrencilere bu davranışlarını yapmamalarını söylemek her zaman için belli bir direnci göze almak demek olacaktır. Özellikle bir çok eğitimcinin bu uyarıları o an sınıf içinde yapması direnci daha da artırır niteliktedir. Bir yaklaşım olarak öğrenciler üzerinde otorite kurarak belli bir davranışı tercih etmelerini (!) sağlamak yerine gelişen bireyler olan öğrencilerle konuşmak ve böylelikle kişilik gelişimlerine de yardımcı olmak anlayışımız nedeni ile en sağlıklı çözümün bir birey olan öğrenci ile anlaşmak olduğu fikrindeyiz. Bu projenin dayandığı temel nokta öğrencinin de kendisi için iyi olanı istediği ve bunu uygun şartlar ve gerekli söz hakkı tanınırsa yerine getireceği inancımızdır.

AMAÇ:

     Bu projede amaç öğrencinin önce istenmeyen davranışını kabul etmesi, ardından bu davranışı engelleyecek gücün kendinde olduğunu bilerek davranışını değiştirebilmesidir.

UYGULAMA:

1-     Öğrenci sürekli olarak belli bir davranımda bulunuyorsa gözleyen öğretmen öğrenci ile rehberlik servisine yöneltme amaçlı görüşür.

2-     Rehberlik servisi, öğrenci ile istenmeyen davranım hakkında konuşarak öğrencinin bu davranıma ilişkin tutumunu ölçer. (Rehberlik servisi bu aşamada, görüşmeyi mutlaka tarih ve içeriği ile birlikte kayıt etmelidir.)

3-       Öğrenci istenmeyen hareketini engelleme yönünde arzulu olursa davranış anlaşması yapılır.

4-     Bu anlaşma öğrencide oluşturacağı ciddiyet ve belgelenmesi açısından özel olarak hazırlanmış bir anlaşma kağıdına mutlaka imzalanarak yapılmalıdır. Anlaşma sırasında davranımı gözleyen öğretmen, rehberlik uzmanı ve öğrencinin bulunması şarttır.

5-     Anlaşma sağlandıktan sonra öğrenci yalnızca anlaşma sırasında hazır bulunan ve davranımı gözleyen öğretmenin derslerinde davranışını kontrol etmeye söz vermiş olur.

6-     Bu anlaşmanın en az 25 ders saatini kapsadığı da öğrenciye belirtilir.

7-     Eğer anlaşma sonunda öğrenci başarılı olursa, davranımın niteliği ve yayılım alanına göre diğer öğretmenler, idare ve aile haberdar edilerek olumlu davranış sosyal pekiştireçlerle oturtulamaya çalışılır.

8-     Gözlemlerimiz; öğrencinin yaşı ilerledikçe diğer öğretmenlere, idareye yada aileye haber verilmesinin rahatsızlık ve utanç verici olduğu yönündedir. Bu nedenle bazı öğrencinin ruhsal yapısı iyi tanınarak gerekirse bu değişiklik anlaşmayı imzalayanlar arasında bir sır olarak tutulmalı fakat öğrencinin diğer değiştirilmesi arzu edilen davranımları için buradaki başarısı hatırlatılarak denetlemesi ve değiştirmesi özendirilmelidir.

9-     Arzu edilmeyen davranımın değişip değişmediğini gözleyen sınıftaki öğretmen olacaktır. Rehberlik servisini düzenli olarak bilgilendirerek yeterli motivasyonun sağlanması için gerektiğinde devreye girilmesine zemin hazırlamak gerekecektir.

10-    Bir diğer önemli konu ise, istenmeyen  davranımın hemen sönmeyeceğinin bilinmesidir. Bilinen bir sistematik olarak söndürülmeye çalışılan davranımın  sıklığında artış gözlenecektir. Ama bu başarısızlık anlamına gelmemekte sönecek davranımın süreci için doğal görülmesi gereken bir durumdur.

11-   Öğrencinin söndürülmeye çalışılan davranımını denetleyip denetleyemediği gözleyen öğretmenin karar vereceği bir konudur. Önerimiz ilk günler için çok da fazla bir sönmenin beklenmemesi gerektiği yönündedir. İlk günler daha çok teşvik amaçlı olacaktır.

12-   Gerekli sönme sağlanamazsa rehberlik servisi konuyu daha farklı yöntemlerle ama anlaşarak çözme yoluna gitmelidir.

 EK:1

  İSTENMEYEN DAVRANIMIN SÖNDÜRÜLMESİ PROTOKOLÜ

       Ben ……(öğrencinin adı soyadı), ……..(davranışın adı) davranışımı, ……..(öğretmenin adı soyadı) öğretmenimin derslerinde en az …..(ders saati sayısı. başlangıç için genelde 25 saat) ders saati denetleyebileceğime inanıyor ve gerekli çabayı harcayacağıma söz veriyorum. …… (Tarih)

   İMZA                                                 İMZA                                         İMZA

Öğrenci                                               Öğretmen                                 Rehberlik Servisi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :