- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

İletişim ve Anne Baba Çocuk Okulu

İletişim ve Anne Baba Çocuk Okulu sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İLETİŞİM VE  ANNE BABA  ÇOCUK OKULU

İLETİŞİMİN ÖNEMİ

        Ülkemizde ve dünyada  iletişim  önemi  ülke politikalarınca ve şimdilerde  özel  şirketlerin  ataklarıyla daha çok anlaşılmaya başlanmıştır. Ülkemizde ve dünyada iltişim  için harcanan paralar ortadadır.

ÖRNEK: Bizim ülkemizin milyarlarca dolar harcayarak uzaya fırlattığı  TÜRKSAT uyduları bunun apaçık örneğidir.

       Özel  müteşebbislerde de bunun  örneğini  görmekteyiz. Buna da örnek verecek  olursak dünyanın  en zengin  insanlarından Bill Gats  sahip olduğu microsoft  firması ve  Türkiye de  yine  bir iletişim  firması olan  Turksellin sahibi  Mehmet  Karamehmet  ülkenin en  zenginleri  arasındadır.

İLETİŞİM

 

        İletişim  bilgi üretme,aktarma ve anlamlandırma sürecidir. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi  iletişimde  eğitimin  rolü  çok  büyüktür zira bilgi  üretmek  ,aktarmak, anlamlandırmak  tamamen  eğitimin işidir. Bundan sonraki bölümde  de  bu  durum  üstünde  duracağım.

İLTİŞİMDE  EĞİTİMİN  ÖNEMİ

Biraz önce de  bahsettiğim gibi  iletişimde  eğitimin  önemi  tartışılmamaktadır. Bizim kültürümüzden  önek verecek olursak :

Sivas  ve Kayseri arasında yaşanmış bir olay bu  olayda en  çok  dikkat  çeken olay  iletişim ve eğitim eksikliğin ne boyutlara  vara bileceğidir.(1980) Kayseri ve Sivas  sınır iller  olması  hasebiyle aralarında yaşanan  iç çatışmalar  iletişimi  de  etkilemiş normal şarlar altında  insan ilişkilerin  yoğunlaştırmak amacıyla yapılan bir etkinlik  olan futbol  büyük olaylarla bitmiştir.39 insanın vefat ettiği bu olaylar dahada  büyümeden  zorda olsa kapatılmıştır. Bunu  sadece  bu  olayda  olduğunu söylemek  yanlıştır. Zira dünyanın  her  yerin de böyle vakalar olmaktadır. Aramalar  sonucun da  insanlar sanki  savaşa  gider  gibi  döner  bıçakları  v.s.  ile  görülmektedir İletişimi  böyle  anlıyorlar. Yine toplumuz da çarpıcı  örnekler  verecek olursak  talk  show  program  yapımcısı  Beyazın  verdiği  bir  örnek  verecek olursak. İki  takım  taraftarları  karşı  karşıya  geçerek   başlarlar  şöyle  iletişime  geçerler. Bir  taraf  öteki  tarafın  en kutsal  varlığı  anasına , öteki  tarafta  o tarafın  anasına küfretmeye başlar iletişim  budur  işte.

       Diğer  bir  ciddi  b,r  kurum olan  TBMM kurumun  halide  ortadadır. Zira Tayland’dan  sonra    en  iletişimin  yoğun  yaşandığı  meclis  bizim  meclisimizdir. En  ciddi kurumuz  bilen  bu  haldedir.

     Fakat  bu kadar  karamsar  bir  tablo  çizmemiz  halinde  sıkılacağınız  için  konuyu  bu  durum da  ne  yapmamız  gerektiği  konusuna  çekmemiz  gerektiğini  düşüncesindeyim . Ne yapmamız  gerektiği  ise  aşikardır. Eğitim  ve  iletişime  gerektiği  kadar  önem  vermemiz  gerektiğidir. Bunun  için  çocuğumuz  ne ve  ne zaman  ve  nasıl  davranmamız   gerektiğini  bilmemiz  gereklidir.bunun  için de  beni  dikkat  ile  dinlemeniz  gerektiği  kanısındayım .

GELİŞİM  DÖNEMLERİNİN İLTİŞİME  ETKİSİ

Anne karnındayken  çocukla  iletişim  başlar zira  hepimiz  duymuşuzdur anne  karnındaki  bir  çocuk  müzik  dinletildiğinde  rahatladığı  fakat  tam  tersi  bir durumda  ise  olumsuz  etkilendiği  bilimsel  araştırmalar  da  ispatlanmıştır.3 aydan sonra bu durumun  geçerli  olduğu  bilinen  bir  başka  önemli  bir  durumdur.

 1. 0-2 Yaş Grubu :Bu  yaş  gurubunda ki etkiler  yaşam  boyu  deva  ettiği  bilimsel  araştırmalarda kanıtlanmıştır. Bu  da  bu  yaş  döneminin  önemini  ortaya  koymuştur. Örnek  verecek  olursak  Pirematüre  doğan  bir  çocuk yaşam  boyu  zayıf  ve  çelimsizdir v.s. Bu  dönemdeki özellik ve  gereksinimlerini algılama  düzeyleri ilerdeki hayatındaki  iletişime de  önemli  etkisi  vardır. Yine  bu  dönem   yine  dengeli  bir  iletişim  kurmamız  çok  önemlidir. Bu aslında  bütün  hayatımız  boyunca  dikkat  etmemiz  gerekli  bir
 2. 3-6 Yaş Grubu  : Çocuk  artık  bu  dönemde  yürümeye  başlamıştır. Bu  önünde  çevrenin  çocuk   üzerinde  çok  büyük  etkisi  vardır. Artık  sizin  kadar  çevredeki  bakkal  Mehmet  amcası  ile de    etkileşime  girecektir .Bu  yaş  dönemine  biz   inat   yaşı da  Zira  bun yaş da  ileriki  yaşta  etkileyecek  olan  tuvalet  eğitimi verilmektedir. Çocuk ve  anne arasında  büyük  bir  yarış  başlamaktadır. Bu  sonucu  olarak  ya  anne  ya da  çocuk  kazanacaktır. Bu  da  ya çocuğun  sıkılgan  veya   otariteye  karşı  geleceği bir  tutum  sergilemeye    başlıyacağı bilimsel  araştırmalarla  kanıtlanmıştır. Bu  durum da  cengeli  bir tutumla  ve  hoşgörü  ile atlata biliriz. İletişim de  optimal  etken  hoşgörüdür.
 3. 6-12 Yaş Grubu     : Artık  çevre  okul çevresidir.  Buna  göre  okulu seçmek  İlk okulu  bitiren  bir  çocuk  artık  500000 kelimeyi  kullana bilecek  bir  seviyededir. Bu yaşın  en  büyük  sorunu  televizyondur. Anne ve babanın en  dikkatle durması  gerekli  olduğu dönemdir.
 4. Ergenlik Dönemi     :Ruhsal bedensel ve  sosyal olarak  tamamen  değişe  bileceği unutulmaması gerekli  olduğu bir  zaman dilimidir. Uysaldır ,hırçınlaşır; sosyaldir, içine  kapana bilir v.s.  Kişiliğin oturduğu  dönem  olduğu  için  sorunlar  sağlıklı  iletişim ve  olumlu  özdeşimlerle  kurulmalıdır. Ebeveynler  bu  dönem deki   hataların  çoğunun  onlardan  kaynaklandığını  düşünülmelidir. Zira  bu  yıllarda  özdeşim  kurarak  haraket etme  olasılığı  büyüktür. Yanlış hareketlerin  sebebini  bulmak  istiyorsanız  dönün  bir  aynaya  bakın. Sözlerden ve  öğüt vermeden  çok eylemlerle örnek  olmalıdır. Buna davranışlarla  doğruyu  göstermede  diye  En iyi  iletişim  şekli ise   duymak dinlemek , dediğini  anlamaya  çalışmaktır. Çocuk  bu  dönem de beslenme  kadar duygusal  desteğe de  çok  ihtiyacı  vardır.

 

YAYGIN  ANA – BABA TUTUMLARI

1)DUYGUSAL  İLİŞKİ  BOYUTU

A)KABUL  EDİCİ  TUTUM

B)REDDEİCİ  TUTUM

2)DENETİM  BOYUTU

A)KISITLATICI  TUTUM

B)HOŞGÖRÜLÜ  TUTUM

İLETİŞİMİ ENGELLEYEN TUTUMLAR

1)Emretme,yönetme

2)Uyarma ,tehdit etme

3)Ahlak dersi verme ,

4)Öğüt verme

5)Yargılama ,eleştirme ,suçlama

6)Ad takma , gülünç duruma düşme

7)Teşhis etme ,Tahlil etme

8)Güven  verme teskin,Teselli etme

9)İncelemek ,Araştırmak

10)Konu  değiştirmek

İLETİŞİMİN  ÖNELİ   FAKTÖRLERİ

 

 1. A) SEÇENKLERİ ARAŞTIRMA : Toplumun iletişimin gelişmesinde şimdi  işleyeceğimiz  konuların  çok  önemi  vardır. Çocukları    bir  birey  olarak  kabul  ederek  davranışlarımızı ona  göre  ayarlamamız  Çocuklara derin  bir  hoşgörü ve  iç görü   kazandırarak onların  sorunlarını  daha  akılcı   bir  şekilde  çözümlemelerini  sağlıya biliriz. Bunun  en  etkili şekilde  uygulandığı alan ise  seçenekleri  araştırmadır.

      Seçenekleri  araştırma  yerine  ana ve babaların  en  çok  yaptığı  olgu  ise  öğüt vermedir. Her  hangi   bir  olay  karşısında  bizim  kültürümüzde  de  yaygın olan  öğüt verme olgusudur. Bunun  yerine  çocuklara  hayata  hazırlamada   etkili  olacak  iç görü ve  kendi  kendine  kararını  verme  sonucuna katlanma  sağlayacak olan seçenekleri  araştırma  konusuna eğileceğiz. Örnek  bir  olay verecek  olacak   olursak:

Ç- Beden  eğitimi  Hocası ile  geçinemiyoruz.

B-Bunun için ne  yapabiliriz bir bakalım(çocuktan  fikir almaya çalışarak)

B-sence  en  iyi  fikir  bu  mu olmalıydı?

B-Bunun sonucunda  olan  olayların  sana neye mal olacağını biliyormusun?

      Bunun  gibi iletişimde  bulunarak  çocuğun çevresiyle ile olan etkileşimlerini  seçenekleri  araştırma  metoduyla  hareket  etmesini  sağlaya bilmeliyiz. Bizdeki  klasik  şekli ise  Ana –baba ve  oğlu veya kızı ile  3 atımlık konuşması  bile  yoktur. Bunun sonucu olarak bir toplum  iletişimi bir stadyum insan bir birlerinin en kutsal  varlığı  olan anasına küfretmek olarak görecektir.

 1. B) SORUNU SAHİPLENME: Sorunun kimde  olduğunu  bilmek  sorunun yarısını  çözmek demektir. Bizim toplumuzda  sorunun kimde  olduğu  bile  Veli  geliyor   çocuğum  çok  sorun  diyor  anlatmaya  başladığında ise  suçun 10/9  adam  da  çıkıyor.
 1. C) BEN MESAJI : Çocukları etkileye bilmek için hislerimizi,düşüncelerimizi onlar tarafından  anlaşılması  için en  faktördür.   Onlar öğüt verme  değil  bunu  yaparsan  üzülürüm. Buradaki  espiri ise   çocuğa karşı ise anne baba ve öğretmenin kredi kullanmasıdır.

Örnek: Ehliyeti  yeni  almış  oğlunuz geldi, arabayı  alabilirmiyim  dedi,

B- Kaza  yaparsan  ben  bundan  sonraki  hayatımda  ızdırap  çekemem.

 

 1. HATA YAPABİLME
 • Çocuğun hata yapa bilme cesaretini geliştirelim
 • Hatalar öğrenmeye yardımcıdır.
 • Hata tehlikesi ile yaşamak hata yapma oranını artırır.
 • Bir çok insanın ilişkisi yanlış bulmaya ve hataya odaklanmıştır bu da toplumdan uzaklaşmasını  sağlayacaktır.
 • Hata kaçınılmazdır ama önemli olan yanlıştan  sonraki  yaptığımızdır.
 • Gününüzün farkında olun.
 • Kendinizi değerli bulun.
 • Aşırı hırs aşağılık duygusu ile  doğru  orantılıdır.,
 • Cesaretinizi muhafaza edin.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :