- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

İdeal Ders Çalışma Ortamı

İdeal Ders Çalışma Ortamı sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 1 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İDEAL DERS ÇALIŞMA ORTAMI

Ders çalışmayı daha verimli hale getirebilmek için ders çalışılacak ortam bazı şartlar açısından uygun olmalıdır. Herkes için uygun bir çalışma ortamı modeli kesin hatlarıyla belirlenememiştir. Fakat yine de çalışmayı etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. İşte bu faktörlerden dikkate değer olanlar…

Bir öğrenci için en ideal çalışma ortamı kendisine ait olan bir çalışma odasıdır. Ders çalışmaya uygun olan bu oda dağınık olmamalı eşyalar düzgün şekilde yerleştirilmiş olmalıdır. Diğer türlü öğrencinin dikkati çok kısa sürede dağılır, konsantrasyon eksikliğine neden olur. Eğer çalışma odası yoksa en azından evin ders çalışmaya en uygun bir köşesi kullanılmalıdır.

Ders çalışma odası olan öğrencilerin odalarında çalışma masası olmalıdır. Masada sadece çalışılan dersle ilgili araç ve gereçlerin bulunması gerekir. Yapması gereken diğer dersleri hatırlatan kitaplar öğrencinin dikkatinin dağılmasına neden olur. Ayrıca pencere kenarındaki masalar öğrencinin uzun sürelerle dışarıyı izlemesine neden olabilir.

Masa varsa sandalye de olacaktır tabi ki fakat sandalye öğrenciyi rahatsız etmeyecek ergonomik özelliklere sahip olmalıdır. Uzun süreli ders çalışmalarda öğrencinin uykusunu getirecek kadar yumuşak olmamalı ya da çok sert olmamalıdır.

Ders çalışırken lazım olabilecek kalem soru kitapları müsvedde kağıtlar vb. uzak bir yerde olmamalı ve yerleri belli olmalıdır. Çalışmayı bölüp bunları aramaya kalkmak öğrencinin konsantrasyonunu bozar.

Çalışma ortamında dikkati dağıtıcı uyarıcılar olmamalıdır. Özellikle posterler öğrencinin hayal gücünü tetiklediğinden dolayı ve de uzun süreli hayal kurmalara sebep verdiğinden dolayı sınava kadar duvarlardaki poster ve resimler rafa kaldırılmalı onun yerine öğrenciye sık sık hedefini hatırlatan yazılar asılmalıdır. Önemli olan çalışma ortamında öğrencinin çalışmaya daha çabuk konsantre olabilmesi ve dikkatini dağıtıcı etkenlerin en aza indirilmesinin sağlanmasıdır.

Çalışma ortamındaki aydınlatmanın gözü yormayacak ya da uyku getirmeyecek düzeyde olması gerekir.

-Çalışma odası sık sık havalandırılmalıdır.

-Çalışma odasında televizyon veya bilgisayar gibi başına geçildiğinde akıp
giden zamanın farkına varılmadığı eşyalar olmamalıdır. Haftalık çalışma planında ayrılan yer kadar televizyon veya bilgisayara vakit ayırılmalıdır. Öğrenci bunları yaparken planını uygulamanın bir ödülü olarak görmelidir.

-Çalışma odasında ders çalışılırken müzik dinlenirse öğrencinin zamanla dikkati azalır ve konuya uzun sürelerle konsantre olamaz. Çünkü beyin bir anda sadece bir işle meşgul olur hem müzik hem ders öğrenciyi yorar.
Çalışma odasında mümkünse yatak olmamalıdır. Çünkü yatak sürekli olarak biraz şuraya uzanarak çalışayım düşüncesi doğurur. Yatarak ders çalışmamalıdır. Çünkü kısa bir süre sonra öğrencinin psikolojik olarak uykusunun gelmesine neden olur. Özellikle matematik gibi sayısal dersleri yatarak çalışan öğrenciler başarılı olamazlar. Çünkü matematik gibi dersler elde kalem sürekli yazıp çizerek öğrenilir ve de hafızada daha kalıcı olurlar “Bakmakla öğrenilseydi kediler kasap olurdu”…

Kaynak: Rehberhoca

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :