- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Erkeklerde Ergenlik Dönemi

Erkeklerde Ergenlik Dönemi sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ERKEKLERDE ERGENLİK DÖNEMİ

Ergenlik dönemi vücudun cinsel üretkenliğinin kazanıldığı ve hormonlaca yönetilen bir gelişme dönemidir. Ergenlik döneminin ne zaman başlayacağını önceden kestirmek mümkün değildir. Zaten ergenlik döneminin başlangıcında fiziksel belirtilerin henüz görülmediği bir dönem vardır. Bu dönemin süresi kişiden kişiye değişmektedir.

Ortalama 10 yaşında erkek çocuklarda ergenlik hormonlarının çalışmaları başlar. Bazı çocuklarda bu yaş 7-9 yaşlarında, bazı çocuklarda ise 12 yaşların da görülebilir. Hormonların aktive olması hemen kendini belli etmez. Ancak hormonlar etkilerini öncelikle testis (yumurtalık) gelişmesi ile göstermeye başlar. Büyümede bir hızlanma görülür.

12-13 yaşlarına gelindiğinde testisler ve testislerin içinde bulunduğu skrotum ismi verilen kese büyür. Penis boyunda büyüme ilk zamanlarda görülmez. Penis etrafında kasık kılları çıkar. Boy uzamaya başlar ve kaslar gelişir. Vücut şekli daha erkeksi bir forma girer. Penis büyümesi belirginleşir.

13-14 Yaşlarına gelindiğinde penis çapı ve boyu artar. Testis ve skrotum gelişmesi sürer. Kasık bölgesine görülen kıllar da kalınlaşır ve renkleri koyu bir renk alır. Koltuk altlarında da kıllanma kendini gösterir. Yüzde de bıyık ve daha çok şakak bölgelerinde olmak üzere sakallar çıkar. Kıllanma bacaklarda da belirginleşir. Seste çatallaşma hissedilir.

14 yaşından sonra kıllanma, ses kalınlaşması, penisteki ve yumurtalıklarda ki gelişme olgunluk seviyesine yaklaşmıştır. Genç erkek genelde bu 13-17 yaşlarında ilk ejekülasyonunu (sperm taşıyan beyaz sıvının penis ucundan dışarıçıkması) yaşarlar. Gece uykuda ejekülasyonlar görülebilir. Bu olay son derece normaldir. Erişkinliğe geçmekte olan çocuk bu dönemde çok kırılgandır. Gece ejekülasyonları veya ergenliğin diğer belirtileri ile ilgili olarak bu kişileri utandırmamak gereklidir. Bu gelişmelerin normal olduğu kendisine anlatılmalı ve yanlızlık hissetmesi engellenmelidir.Bazı erkekler ilk ejekülasyon daha geç yaşta da olabilir.

Yaklaşık 16 yaşında genç erkek gelişimini büyük ölçüde tamamlamıştır. Yüzündeki kıllar tarşı gerektirmeye başlar. Vücutta kıllanma gittikçe artar.

Ergenlikte belirli bir zaman çizelgesi yoktur. Bazı gelişmeler gecikir bazen ise çok hızlanmış olarak izlenir. Ergenlik dönemindeki hormonal değişim kendisini cilt yapısında da bazı değişmeler ile gösterir. Ergenlik sivilceleri ergenliğin her döneminde özellikle 13- 15 yaşlar arasında daha sık olarak görülür.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :