- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Erikson ve Freud Farkları

Erikson ve Freud Farkları sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ERİKSON VE FREUD ARASINDAKİ FARKLAR

            Erikson, Freud’un psikanaliz kuramını çekirdek aile ve çocukluk yaşamıyla sınırlı olmaktan çıkarmış, çocuğun arkadaşları, öğretmenleri, beklentileri, etkileşime girdiği toplumsal ortam ve törelerle ilgilenmiştir. Erikson’a göre “eğer her şey çocukluk dönemiyle açıklanırsa, o zaman her şey bir başkasının kusuru olarak değerlendirilir ve insanın kendi sorumluluğunu üstlenme gücüne duyulan güvende azımsanmış olur!”

            Erikson’un insan tabiatına daha iyimser bir bakış açısı olduğu görülmektedir. Erikson psikoseksüel yerine psikososyal demeyi tercih etmektedir. Erikson’un teorisi çok kesin kronolojik yaşlara dayandırılmaz ve birbirinden kolayca ayırdedilmezler. Erikson her dönemin yaşam döngüsü içinde kişilik üzerinde etkili ve önemli olduğunu düşünür.

            Freud, gelişimi yetişkin cinselliğine erişildiği döneme dek incelemiş, Erikson ise yaşamı, dölyatağından başlayan ve ölümle sona eren bir döngü olarak ele almıştır. Sigmund Freud, beşinci yılın sonunda kişiliğin oldukça biçimlendiği ve bu yaştan sonraki gelişimin, temel yapının işlenmesiyle sınırlandığı inancındadır. Yaşamın ilk beş yılındaki gelişim dönemleri, bedenin belirli bir bölgesine karşı geliştirilen tepki biçimlerine göre tanımlanırlar.

            Freud olumsuz ve patalojik duygusal gelişim yüzleri üzerinde dururken Erikson geniş bir alanı içeren kuramını ortaya attı. Erikson Freud’a göre çocukla toplumsal dünya arasındaki yaşamsal önemi daha çok vurgulamıştır. Freud’un evrelerine göre daha büyük bir genellik kazandırmaya çalışmıştır.

Sigmund Freud’un Psikoseksüel Teorisi

Freud’a göre çocuklar kendi biyolojik ve cinsel istekleri ile toplumun beklentileri arasında bir çatışma yaşamakta ve bunu çözmeye çalışmaktadırlar. Bu çatışmaların herbirinin vücudun özel bir bölgesi üzerinde olduğunu, herbir dönemde libidonun bir vücut bölgesinde odaklandığını savunur. Bunlara da psikoseksüel dönemler adını verir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :