- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Eğitimde Ceza Ruh Sağlığını Bozuyor

Eğitimde Ceza Ruh Sağlığını Bozuyor sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

EĞİTİMDE CEZA RUH SAĞLIĞINI BOZUYOR

 

 

İZMİR – Türk eğitim sisteminde “eğitmek” adına öğrenciye verilen cezalar, gençlerin ruh sağlığını da bozuyor. Öte yandan uzmanlar özellikle kent merkezlerindeki kalabalık okullarda ceza gerektiren davranışların artış gösterdiği görüşünde.

Eğitimciler, ceza verme yerine, öğrencinin disiplinsizliğe yol açan davranışlarının rehberlik danışma ve sosyal etkinliklerle önlenmesi gerektiğini savunuyor. Türkiye’nin en kaliteli eğitim kurumu olarak değerlendirilen özel, Anadolu ve fen liselerinde cezalara en az oranda başvurulması da, bunu doğruluyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen “İzmir Liselerinde Disiplin Olayları ve Cinsiyet Faktörü” adlı araştırmada, 25 lisede öğrencilere verilen cezalardan hareketle “eğitimde cezalandırma” sorunu irdelendi.

MEB Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği’nce verilen cezaları kapsayan araştırma, yaklaşık 20 bin örencinin yüzde 3’ünü oluşturan 483’ünün ceza aldığını gösterdi. Araştırmadaki en önemli bulgulardan biri, en fazla (yüzde 3.1) kız meslek lisesi öğrencilerine, en az (yüzde 1.1) Anadolu ve fen lisesi öğrencilerinin disipline aykırı davranışı yüzünden ceza verildiğinin ortaya çıkması oldu.

Cezaların yüzde 71.5’i “uyarma, mahrumiyet ve kınama” oluştururken, buna neden olarak yüzde 21 ile “dersin düzen ve akışını bozma”, yüzde 14 ile “okulda sigara içmek ve bulundurmak”, yüzde 12.5’u ile “izinsiz özürsüz devamsızlık ve okulda olduğu halde derse girmemek, sınıfı ve okulu terk etmek” gösterildi.

“Okuldan kısa süreli uzaklaştırma” cezası gerektiren davranışlar yüzde 21.3 oranında cezalandırılırken, “kız arkadaşlarına kaba davranma, taciz ve sarkıntılık”, “küfürlü konuşma, küfretme ve hakaret etme” ve “birahane ve kahvehane gibi uygunsuz yerlerde bulunmak”, bu cezalarda en fazla etkili olan nedenler arasında yer alıyor.

“Okuldan tasdikname ile uzaklaştırma” cezası alanların oranı ise yüzde 7.2.

GENEL LİSELER CEZA ŞAMPİYONU

Kent merkezindeki okullar, daha kalabalık olması nedeniyle ceza oranı en yüksek okulları oluşturuyor.

Ceza oranı yüksek okulların başında genel liseler ve kız meslek liseleri geliyor. Genel liselerdeki ceza oranı yüzde 56’yı aşıyor. En az cezayı ise özel, Anadolu ve fen ile imam hatip liseleri öğrencileri alıyor.

ERKEK VE BAŞARISIZ ÖĞRENCİYE DAHA ÇOK CEZA

Cezaların cinsiyete göre dağılımına bakıldığında erkek öğrencilerin yoğunluğu görülüyor. Ceza alan öğrenciler arasında erkekler yüzde 72, kız öğrenciler ise yüzde 28’lik bir grubu oluşturuyor.

Öğrencilere verilen cezaların ağırlık derecesi öğrencilerin okudukları sınıf seviyesine göre önemli farklılık gösteriyor. Lise 1. sınıf öğrencileri yüzde 35 oranında cezalandırılırken, lise son sınıf öğrencilerinde, gelecek kaygısının da etkisiyle bu oran yüzde 45’e çıkıyor.

Çoğunlukla başarısız öğrenci daha fazla cezalandırılıyor. Zayıf öğrencilerde cazalandırma yüzde 43’e ulaşırken, iyi durumdaki öğrenci yüzde 11 oranında ceza alıyor.

CEZALAR VE RUH SAĞLIĞI

Araştırmayı gerçekleştiren DEÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Reşide Kabadayı, cezanın Türk eğitim sisteminde önemli bir sorun olduğunu ve öğrencinin ruh sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

Ceza yerine çağdaş eğitim modellerinde olduğu gibi öğrencilerin disiplinsiz davranışlarını rehberlik araştırma ve sosyal etkinliklerle önlemeye başlanılması gerektiğini kaydeden Kabadayı, araştırmanın da bunu doğruladığına işaret etti. Kabadayı, “Türkiye’de kaliteli eğitim kurumları olarak değerlendirilen özel, Anadolu ve fen liselerinde cezaya çok az başvurulması bu tezi doğruluyor” dedi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :