- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Çocuğunuz Sizden Neler Bekliyor

Çocuğunuz Sizden Neler Bekliyor sitemize 25 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 1 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Tevfik Fikret Anaokulu Rehberlik Servisi Bülteni (3)                                                   30.11.2006

 

 

ÇOCUĞUNUZ SİZDEN NELER BEKLİYOR?

“Anne babaların hangi davranışları çocukların hoşuna gider, hangileri gitmez?” Bu sorunun cevabını bulabilmek için Prof. Dr. Ron Taffel yaptığı araştırmada 4-11 yaş arası 150 çocukla görüşme yapmış ve bu görüşmeler sonucunda hepimizi ilgilendirecek bazı cevaplar bulmuş. Taffel, bu çocukların büyük bir kısmının problemsiz ve uyumlu ailelerden geliyor olmalarına rağmen, çocukların hepsinde dışarı vurmak istedikleri bir öfke birikiminin olduğuna dikkati çekmekte. Taffel, bu noktada bir soru soruyor: “Peki onları rahatsız eden şey neydi?” ve ekliyor; “Medyadaki şiddet ve hızla yozlaşan toplumsal değerler gibi dış etkenleri sorumlu tutmak kolay olsa da bence esas sorunu evlerin içinde aramak yanlış olmayacaktır”. Taffel, ev ortamında anne babalarından bazı beklentilere sahip olan çocukların bu beklentilerinin karşılayamadıklarından söz etmekte ve araştırma sonucuna göre çocukların en çok ihtiyaçları olan ve anne babalarının yapmalarını istediği şeyleri şu şekilde sıralamaktadır:

“Bana ilgi göstermeni istiyorum”

Araştırma sonuçlarına göre, çocukların çoğu anne babalarının çok az zamanlarının olduğunun farkında olmalarına rağmen, kendilerine daha fazla zaman ayırmalarını istiyorlar. Anne babalarından, ‘onlara özel’ zaman süresince dış etkenlerle bölünmeyen ve dağılmayan yüzde yüz dikkat ve ilgi talep ediyorlar.

Araştırmaya katılan çocukların çoğu, anne babalarıyla, sevdikleri şeyleri birlikte yapmak istediklerini ve bu zaman diliminin anne ve babalarının telefon görüşmesiyle bölünmesinden çok rahatsız olduklarını belirtmişlerdir.

Peki çocuklara ihtiyaç duydukları anne baba ilgisi nasıl verilebilir?:

            Anne ve babaların her şeyden önce çocuklarına kulak vermelerini ve özel dakikaların kıymetini bilmelerini tavsiye ediyor araştırmacı. Çocuklar, tüm ailenin beraberce bir şeyler yapmasını tabi ki eğlenceli bulduklarını, ancak esas hoşlarına gidenin anne ve babalarıyla geçirdikleri özel vakitler olduğunu söylemekteler. Bu nedenle, anne ve babaların yarım saat bile olsa çocukların her biri ile özel olarak ilgilenebileceği zamanlar yaratmaları yararlı olacaktır.

            Çocuklar ayrıca beraber yapılan aktivitelerin niteliği kadar, sürekliliğinin de önemli olduğuna dair mesaj veriyorlar. Örneğin her Cuma annesinin kendisinin en sevdiği yemeği  pişirmesi ya da her gece babasının kendisine kitap okuması çocukları çok mutlu etmekte.

“Kendimi güvende hissetmek istiyorum”

Anne ve babaların, günümüz dünyasında korunmaya daha çok ihtiyaç duyan çocuklarını düşündüklerini onlara belli etmenin gerektiğini vurgulayan Taffel, araştırması sonucunda çocukların çoğunun durup dururken annelerinin onları gelip öpmesinden ya da babaların sarılmasından çok hoşlandıklarını söylediklerini belirtmektedir. Çocuklar, anne babalarının hep onları düşündüğünü, her zaman destek olacaklarını ve ‘gözden ırak olunca gönülden de uzak olmadıklarını’ bilmek istiyorlar.

“Annemle babamın bana bağırmasını istemiyorum”

            Araştırmaya katılan çocukların hepsi, “annemle babam bana bağırınca çok korkuyorum, ben de onlara bağırma ihtiyacı duyuyorum, bütün ev kötü duygularla doluyor” gibi sözler söylemişlerdir. Çocukların bu mesajı anne ve babaların kendilerini kontrol etmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Tabi çocukların iç disiplin ve kontrolü de anne ve babalarına bakarak öğrendiklerini düşünürsek, anne babaların nasıl bir model olmaları gerektiği ortaya çıkmakta. Bu nedenle, çocuğunuzun yaptığı bir şey yüzünden kontrolünüzü kaybetmek üzere olduğunuzu hissettiğinizde ona “Sana çok sinirlendim, bu konuyu başka zaman konuşalım” diyerek sakinleşmeye çalışmak gerekmektedir.

            Taffel, sonuç olarak, araştırmaya katılan çocukların tümünün anne ve babalarıyla aralarındaki bağı güçlendirmeye çalışarak sağlıklı bir gelecek için ihtiyaç duydukları şeyleri dile getirdiklerini belirtiyor.

Aslında çocuklarımıza nasıl anne babalık edeceğimiz konusunda en iyi rehberlerimiz galiba yine çocuklarımız. Önemli olan onlara nasıl kulak vereceğimizi bilmek, onları duyabilmek…

Sevgiyle…

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :