- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Çocuğun Okula Uyum Sağlamasında ve İlköğretime Hazırlamada Anne-Baba Olarak Neler Yapabilirsiniz?

Çocuğun Okula Uyum Sağlamasında ve İlköğretime Hazırlamada Anne-Baba Olarak Neler Yapabilirsiniz? sitemize 25 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

T.C

ANKARA VALİLİĞİ

ANKARA ÖZEL TEVFİK FİKRET ANAOKULU MÜDÜRLÜĞÜ

REHBERLİK SERVİSİ

 

 

Çocuğun Okula Uyum Sağlamasında ve İlköğretime Hazırlamada Anne-Baba Olarak Neler Yapabilirsiniz?

 

            Okula Uyum Sağlayabilmesi İçin:

  • Çocuğun okula uyum sağlayabilmesi, zihinsel, bedensel, duygusal ve sosyal açıdan bir olgunlaşmayı, hazırlıklı oluşu gerektirir. 6 yaş çocuğu, öğrenme alanında çalışmaya ve gerekli becerileri kazanmaya hazırdır.
  • Duygusal ve sosyal yönden çocuğun okula uyum sağlaması okul öncesi dönemde bazı temel alışkanlıkları (kendi başına giyinip soyunma, yemek yeme, tuvalet alışkanlığı, belirli saatte uyuma, kendi yatağında uyuma alışkanlığı vb.) kazanmış olması, sorumluluk duygusunun öğretilmesi ve kendi özgürlük sınırlarından haberdar edilmesi ile yakından ilişkilidir.
  • Çocuğun dil gelişimine verilen destek, onun ilkokul yaşantısına uyumunu kolaylaştırır. Ona okunan öyküler, söylenen şarkılar onun konuşma ve yazma diline duyduğu ilginin gelişmesine yardımcı olur. Bu tür etkinlikler okuma becerisinin temellerini oluşturur.
  • Çocuğa ilgi ve istekleri doğrultusunda boyama, resim yapma, çizgi çalışmaları, oyun hamuru ve benzeri malzemelerle çalışmalar yaptırmak da onun fiziksel gelişimini destekler. Ancak, bu çalışmalar onun için eğlenceli olmalıdır.

Okul Yaşantısına Hazırlık:

  • Çocuğa ilkokul hakkında bilgi verin. (sınıf düzeni, teneffüsler, zil, oyun imkânları, etkinlikler, okulda onu nelerin beklediği gibi.) Bu bilgiler, çocuğun yüksek beklentilerine yönelmesine neden olmamalıdır. Çocuğa mümkün olduğu kadar önyargısız ve gerçekçi bilgiler verin. Önemli olan çocuğun kaygılarını giderecek sorularına cevap vermektir.
  • Ona, kendi okul deneyimlerinizden bahsedin.
  • Çocuğu okul hayatına hazırlayın. Çocuğun uyku düzenini okul açılmadan önce ayarlamaya çalışın. Belirli saatte yatmasını ve kalkmasını sağlayın.
  • Okul için alışveriş yapın. Bunun eğlenceli geçmesi için özen gösterin. Aldığınız malzemeleri uzun süre kullanacağı ve ona ait olduğu, ama gerekirse arkadaşlarıyla paylaşması konusunda bilgilendirin.
  • Çocuğun sürekli ve sağlıklı bir güven duygusu kazanmasını sağlayın. Bunun için ona güvenin ve yaşına uygun sorumluluklar verin.
  • Çocuğun korku ve kaygılarını anlamaya çalışın. Çocuğun ayrılık kaygısını yaşaması doğaldır. Sizden ayrılmak istemediğinde, çocuğun kaygısı ile alay etmeyin ve onu bu konuyla ilgili azarlamayın. Çocuğun korku ve kaygılarını anlamaya çalışın.
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :