- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Çocuğun Başarı Kavramı İle Tanışması

Çocuğun Başarı Kavramı İle Tanışması sitemize 25 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Çocuk başarı kavramıyla  okulla birlikte tanışır  ve bu kavram onun yaşamında önem kazanmaya başlar. Aynı zamanda başarı kavramının önem kazanmasında ana-baba tutumları da etkileyici ve belirleyici rol oynamaya başlıyor.

 

         Başarma güdüsünün gelişimi çok erken yaşlarda başlıyor. Ana-babalar çocuklarını yetiştirirken sergiledikleri tutum ve davranışlarıyla onların başarma kavramıyla ilgili algılamalarının biçimlenmesini sağlıyorlar.

         Eğer ana-babalar çocuklarının ilgi ve yeteneklerini erken yaşlarda fark ederek onların yolarını açarak gelişimlerini desteklerlerse, çocuklar çok çabuk başarma duygusunu kazanabiliyorlar. Yapılan araştırmalar, çocuklarını erken yaşlarda tanıyan ve onların dünyayı tanımalarının yollarını açan, onları engellemeyen, olumlu davranışlarını pekiştiren, ödüllendiren, çocuklarına özgürlük tanıyan ailelerin başarı güdüsü yüksek çocuklar yetiştirdiklerini gösteriyor.

         Çocuğun okula başlamasından önce geliştirmeye başladığı benlik kavramına okula başlamasıyla birlikte yeni bir parça daha eklenir. Bir de, daha sonra gelişecek olan “mesleki benlik kavramı”nın temelini oluşturan “akademik benlik kavramı”dır. Akademik benlik kavramı, bir öğrencinin belli bir akademik etkinlikte bulunurken kendisini diğer öğrencilere göre ne kadar başarılı ya da yetenekli gördüğüyle ilgili oluşturduğu kanısına bağlı olarak gelişir. Bu noktada, çocuğun hem benlik kavramı, hem de akademik benlik kavramı ana-babanın çocukla ilgili verdiği geribildirimle biçimlenir. Bu nedenle verilen geri bildirimler olumlu benlik ve akademik benlik kavramlarının gelişiminde önemli rol oynar. Ana-babalar çocukları için önemli  kişilerdir ve onların yargıları özel bir önem taşır.

         ! Eğer ana-babalar çocuklarının başarılarını yakından izliyorlarsa ve onlar başardıklarında bununla ilgili olumlu izlenimlerini çocukla paylaşarak onu yüreklendirip, kendi içinde bu başarının anlamını keşfedebilmesine yardımcı olabiliyorlarsa, çocuk hem kendisini değerlendirebilecek hem de kendinden hoşnut olarak olumlu benlik kavramı değerlendirebilecektir. Öte yandan başarısız olduğunda onu eleştirmek, cezalandırmak çocuğun kendisini değersiz hissetmesine neden olacaktır.

         Çocukla birlikte başarısızlığın nedenlerinin konuşulması, araştırılması, tartışılması, gerekli yardım yollarının araştırılması; çocuğu olumlu etkileyerek gerçekçi bir benlik geliştirmesine yardım edecektir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :