- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Çalışan Anne Olmak

Çalışan Anne Olmak sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ÇALIŞAN ANNE OLMAK

 

            Günümüzde kadınlar gerek ekonomik bağımsızlıklarını sürdürmek gerekse emek verdikleri meslekten ve toplum içindeki mesleki statülerinden kopmamak için anne olduktan sonra da çalışmayı sürdürmektir. “Anne olmak” da “çalışmak” da yaşantı içinde gelişen iki doğal olay olmakla birlikte, çalışan kadın için anne olmak, bazı durumlarda, birtakım sorunları da beraberinde getirebilmektir. Çocuk sahibi olduktan sonra çalışma yaşamına devam eden anne; aşırı derecede sorumluluk alıp, bu sorumluluklarının hepsini kusursuz biçimde yerine getirmek için çaba gösterirse birçok zorluk ve sıkıntı yaşayabilir.

Günümüzde kadının çalışması oldukça sıradan sayılmaktadır, ancak çalışan anne olarak aşırı sorumluluk yüklenerek sonucunda yoğun tempo içine giren kadın, zamanla yorgun düşebilmektedir. Çoğu çalışan kadının en büyük sorunlarından biri işyerindeki ve evdeki işler arasına sıkışıp kalmaktır. Bu durum, zamana karşı bir yarış ve işlerin belli bir öncelik sırası içinde belli zaman dilimleri içine sığdırılarak organize edilmesini gerektirmektedir. Çocuğun, annesiyle birlikte olmaya çok fazla gereksinim duyduğu kesindir. Aynı biçimde, annenin de çocuğuyla birlikte olmaya gereksinimi vardır; ama aynı zamanda, anne, kendisine de zaman ayırmalıdır. Bu noktada, üzerinde durulması gereken çok önemli bir konu, çocukların kendilerine gösterilecek ilgiyi parça parça ve dağınık olarak almaktan hoşlanmadıklarıdır.

            Annesi eve geldikten sonra, çocuğun, gereksinimi olan ilgiyi alabilmek için sürekli çaba göstermesi ve çeşitli yöntemlerle ilgisini çekmeye çalışması, çocukla anne arasındaki ilişkinin bozulmasına neden olabilir. Tam bir şey anlatmaya başlamışken annenin başka bir işle ilgilenmesi, yanıt vermemesi çocuğun öfkesini artırabilir ve yemekte sorun çıkarmak, kendisinden istenilenleri yapmamak gibi ilgi çekmeye yönelik davranışlar içine girebilir. Bu durum da annenin daha çok üzülmesine ve kendini suçlamasına neden olur. Bu kısırdöngünün oluşması yerine, anne ile çocuk arasında birlikte olunan saatlerin nasıl geçirileceğine ilişkin, bir anlaşmaya varılması en uygun yoldur. Bu amaçla, çocuk ve anne birlikte bir program yapabilir ve iki taraf da bu programa elinden geldiği kadar uymaya çalışabilir.

            Karşılıklı sevgiye ve güvene dayalı, her iki tarafın da zevk aldığı yarım saatlik bir beraberlik, öfke ve çatışmayla geçen, her iki tarafın sıkıntı yaşadığı gün boyu süren beraberlikten daha kalitelidir. Bazı çalışan anneler, çocuklarına yeterli zaman ayıramadıkları için kendilerini suçlu hissedebilirler. Oysaki, beraberliğin süresinin değil kalitesinin önemli olduğu unutulmamalıdır. Çalışan anne, çocuğuyla birlikte olduğu kısa süre içinde ona sevgisini gösterir, eğitimiyle ilgilenir, güven duygusunu güçlendirirse; çocuk anneden ayrı kaldığı saatlerde fazla sıkıntı yaşamaz. Annesi ile birlikte olacağı akşam saatlerini sevinçle bekler.

            Çalışan annenin düşünmesi ve planlaması gereken konulardan biri de yapılması gereken işleri ne ölçüde, kime paylaştırabileceğidir. Örneğin; eğer çocuklara bakan bir yardımcı varsa ondan ev işlerine biraz yardım etmesi, zaman zaman yemek pişirmesi istenebilir… Anneanne/babaanne ya da başka bir yakının haftanın belli günlerinde desteği istenebilir… Eşler arasında çocuk ve ev ile ilgili işler paylaştırılabilir… Annenin kendisine de zaman ayırabilmesi çok önemlidir. Aksi halde bir tükenmişlik ve annelikten zevk alamama duygusu ağır basmaya başlayacaktır.

Çalışan annelerin çoğu çocuk sahibi olmadan önce de çalışan kadınlardır. Önceden çalışma yaşamı olan üretken bir kadının uzun süre evde oturması, mesleki kaygılar yaşaması sosyal ve duygusal doyumsuzluklara neden olabilir. Oysaki her çocuk mutlu, üretken, kendisiyle barışık bir anneyi kendisi için işinden ayrılmış, bu nedenle de, mutsuz olan bir anneye tercih eder.

Çalışan anne çocuğunu ihmal etme, ona yeterince zaman ayıramama, sorumluluklarını tam ve mükemmel biçimde yerine getirememe gibi suçluluk duygusuna neden olan düşünceler içine girmeyip, kendini gerçekleştiren ve üretken bir birey olarak anne olmanın mutluluğunu yaşamalıdır.

Çalışan anneye öneriler:

  • Çalışan anne yaşamında öncelik vereceği alanları saptamalı (çocuk, eş, iş, ev gibi) ve bu alanları bir öncelik sırasına koymalıdır.
  • Anne olmanın zamanın tümünü çocukla geçirmek olduğunu düşünmemelidir.
  • Yaşamındaki önemli alanların hepsinin mükemmel düzeylerde olması gerektiği inanışından vazgeçmelidir.
  • Çocuğuyla birlikte paylaştıkları zamana yönelik önceden bir program yapmalı ve bu plana uymalıdır.
  • Annelik konusunda eksik olduğunu düşünmemelidir.
  • Sorun yaşadığı bir günün sonunda kendisini suçlamayıp ertesi güne beyaz bir sayfayla başlamalıdır.
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :