- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Boşanmanın Etkileri

Boşanmanın Etkileri sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

BOŞANMANIN ETKİLERİ

   Boşanma, anne-baba için olduğu kadar çocuk için de yaşamda yeni bir dönem anlamına gelir ve baş edilmesi zor bir durumdur. Karı-kocalık bir noktada bitse de anne-babalık hiçbir zaman bitmeyecektir.

  Elbette ki karşılıklı iletişim kurmadaki bazı zorluklar çifti ayrılma noktasına getirmiştir, ancak çocuğun ruhsal olarak en az şekilde zedelenmesi açısından anne-baba arasında asgari düzeyde de olsa bir diyalogun sürmesi gerekmektedir. Anne-baba ayrılma kararı aldıklarında bu durumu çocuklara mümkünse birlikte açıklamalıdır. Bu açıklamanın çocuğun alışık olduğu bir mekânda yapılmasında yarar vardır.

 

 

  Anne ve babanın çocukla şu şekilde konuşmalarında yarar vardır: “Bundan sonrasında bizler ayrı evlerde oturacağız. Belki senin de fark etmiş olacağın gibi bir süredir pek anlaşamıyorduk ve birlikte mutlu olamıyorduk. Biz senin her zaman annen ve babanız, bu hiç değişmeyecek.”

 Anne ve babanın konuşmalarında geleceğe yönelik olarak mümkün olduğunca somut ayrıntıya girmeleri çocuk açısından rahatlatıcı olacaktır. Çocuğun ne kadar süre hangi evde kalacağı, görüşmelerin ne sıklıkta olacağı çocuğa mümkün olduğunca kısa bir süre içinde bildirilmelidir. Çocuğun göstereceği her türlü tepkinin kabul edilmesi gerekir. Çocuk bu durumun anne ve babası için de zor olduğunu ve aklına gelen soruları onlara sorabileceğini bilmelidir. Daha sonraki dönemlerde de çocukla iletişim yolları açık olmalı ve ona istediği zaman iletişime geçme fırsatı verilmelidir.

Anne babası ayrılan çocuk, birini ya da her ikisini birden suçlama eğilimdedir. Bu duygu çocuğun kendisine de yönelebilir. Boşanma, çocukların kolay kavrayıp benimseyecekleri bir durum değildir. Hele okul öncesi yaşlarda büsbütün anlaşılmazdır. Çocuk anne-babaya yapışabilir, yani onlardan ayrılma korkusu ile davranabilir. Uyku, yemek, tuvalet problemleri görülebilir.

Okul çocukları, anne-baba ayrılığını ayıp bir olay gibi saklama eğilimindedir. Öfkeli ve saldırgan davranışlar sergileyebilir, dikkati dağılabilir, notlar düşebilir, içe kapanabilir. Bu davranış biçimleri, çocuğun gelişim süreçleriyle birlikte farklılaşır.

    Boşanması kesinleşmiş eşlerin şunları dikkate almasında fayda vardır:

* Boşanmada onun bir suçu olmadığını, onunla ilgisi bulunmadığını belirtin. Anne baba olarak sevginizin süreceğini, boşanmayla, anne ve babadan birini yitirmeyeceğini vurgulayın.

* Boşanmayla ilgili duygularını saklamamasını, paylaşmasının onu rahatlatacağını söyleyin.

* Çocuğu, eşinizle olan çatışmanızın dışında tutmaya çalışın. Onu kazanma yarışına girmeyin.

* Duygularınıza yenilip, çocuğu yan tutmaya zorlamayın. Size yaranmak için, eşinizi kötülemesine izin vermeyin.

* Eski eşinizden öç almak için, çocuğu ondan yoksun bırakmayın. Bu durumda, asıl cezalanan eski eşiniz değil, çocuğunuzdur.

* Çocuk, anne ve baba arasında top gibi gidip gelmemelidir. Bir evi, asıl evi olarak benimsemelidir. Çocukta sarsılan güven duygusu, ayrı yaşayan anne ve babayı sık görmesiyle değil düzenli aralarla ve sürekli görmesiyle onarılabilir.

* Çocuğu, acıma duygularıyla ya da şımartarak eğitmeyin..  Çocuğun eğitimi konusunda alınan kararlarda, kuralların uygulanmasında anne ya da baba birbirlerini sabote etmemeliler.

Çocuk asla anne ya da babasına gönderilmemekle korkutulmamalıdır. Çocukta gördüğünüz olumsuz davranışları, eski eşinize benzetmekten kaçının.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :