- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Boşanma ve Çocuğunuz

Boşanma ve Çocuğunuz sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

BOŞANMA VE ÇOCUĞUNUZ

Boşanma, çeşitli nedenlerden dolayı eşlerin aralarındaki nikah akdini bozmaları evliliklerini sona erdirmeleri ve ayrılmaları şeklinde tanımlanabilir. Günümüzde gerek dünyada gerekse de ülkemizde boşanma olaylarında maalesef büyük bir artış var.

Boşanmanın bir çok nedeni olabilir , yaygın olarak eşler arasındaki iletişimin yeterli ve istendik düzeyde sağlanamaması,aile içi şiddet,ekonomik sorunlar,kişilik,sosyokültürel değer alışkanlıklar ve tepkiler konusunda uyum sağlayamayan insanlar ayrılmaya karar verebiliyorlar.
Nedeni her ne olursa olsun boşanma eşleri etkilediği kadar -eğer varsa-ailedeki çocuğu veya çocukları da etkilemektedir. Ailenin bir parçası olan çocukların ailenin parçalanıyor olmasından etkilenmemesi düşünülemez. Eşler boşandıklarında birbirlerinden ayrılırlar ama çocuklarından ayrılamazlar. çocuklar boşanma olayının dışında değil içindedirler, seyirci değil, oyuncudurlar.Bu etkilenme çocuk için çoğunlukla olumsuz olmakta ve boşanmış ailelerin çocukları yaşamın ilerleyen dönemlerinde bir çok sorun yaşayabilmektedir.

Tıpkı kuruluşunda olduğu gibi boşanmada uzun uzun düşünülerek verilmesi gereken bir karardır. Aile kurulurken ne kadar ince elenip sık dokunuyorsa aynı hassasiyet boşanmada da gösterilmelidir.
Unutulmaması gereken en önemli nokta boşanmanın en son çare olduğudur. Eşler düşünmeli ve en doğru kararı vermelidirler. Bu kararı vermezden önce şu soruları kendinize sorun:
-Boşanma, problemleri çözecek mi yoksa daha da artıracak mı?
-Boşanmanın sizi ve çocuğunuzu nasıl etkileyeceğini düşündünüz mü?
-Boşanma kararını almazdan önce her şeyi yaptınız mı?
-Sonrasında yaşanabilecek olası problemlerle rahatça baş edebileceğinizden emin misiniz?
Bu kararı kesin olarak almışsanız bunu boşanmalarda en çok zorluk yaşayan ve madur olan çocuklara da uygun yollarla açıklayıp anlatmak gerekir.
Kararınızı açıklamadan önce çocuk veya çocuklar buna hazır hale getirilmeli, gerekirse uzman desteği alınmalıdır.
Kararı ebeveynin birlikte açıklaması daha kolay olacaktır.
Çocuğun yaşına uygun olarak kolay ve anlaşılır ifadeler kullanmak, boşanmanın nedenlerini, başka bir çözüm kalmadığını ebeveyn birbirlerini kötülemeden, suçlamadan bu kararda çocuğun bir suçu olmadığı uygun bir dille ifade edilmelidir.
Böyle bir durum karşısında çocuklar alışılmadık şiddetli tepkilerde bulunabilir, hırçınlık, içe kapanıklık, saldırganlık, öfke,derslerde başarısızlık,fiziksel problemler(uyku,yeme içme tuvalet alışkanlıkları vs)ortaya çıkabilir veya çocuk anne babadan birini bu olayla ilgili suçlayabilir veya
Olumsuz duygular geliştirebilir.

Boşanma olaylarının çocukları en az etkilemesini sağlamak için anne babalar neler yapabilir?
Boşanan çiftler birbirlerinden ayrılmakta ama asla çocuklarından ayrılmadıklarının bilincinde olmalılardır. Çocuk her ikisiyle de görüşebilmelidir.
Ayrıldıktan sonra anne ya da baba çocuklarına birbirlerini kötülememeliler, olumsuz yönlerini anlatmamalılardır
Boşanma sürecinde anne baba dürüst olmalı ve yalan söylemekten çekinmeliler, güven duygusuna zarar vermemelilerdir.

Çocuğun anne babasını yeterince görmesi sağlanmalı eşe olan kızgınlıktan dolayı bu görüş engellenmemelidir.

Çocuk kesinlikle anne babası gibi düşünmeye zorlanmamalı , onlar tarafından birbirlerine karşı bir koz olarak kullanılmamalı,taraf tutması beklenmemeli ve maşa haline getirilmemelidir.

yrı olsalar bile anne baba ilgisi ve sevgisi kesinlikle esirgenmemelidir. Özellikle çocukla geçirilmesi planlanan zamanlar ertelenmemeli veya yerine başka programlar koyulmamalıdır.

Boşanmayla gerçekleşecek değişiklikler konusunda çocuk bilgilendirilmeli çocuğun hayatını etkileyeceği düşünülen değişiklikleri( şehir , okul değişikliği vs)hemen yapılmamalıdır.
Çocuğun bakımı eğitimi vb. gerekli olabilecek ekonomik problemler halledilmiş olmalı mutlu olur gerekçesiyle maddi yönden istediği her şey yerine getirilmemeli , dengeli davranılmalıdır.

Çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimi hem anne , hem baba tarafından takip edilmeli çocukta var olan veya boşanma sonrası ortaya çıkabilecek olumsuz davranışlar ayrılan eşle özdeşleştirilmemeli(babasının oğlu,annesinin kızı vs)

Boşanma sonrası çocuğa karşı geliştirilecek tutumlar konusunda anne baba ortak hareket etmeli ve tutarlı davranmalıdır.

Çocuğa cinsiyetine uygun olarak yakın akraba çevresinden örnek alabileceği birilerinin destek olması problemlerin daha kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Derleyen:S.Karataş

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :